Ciekawość dzieci może być bezcenna. Pragnienie poznania świata pomaga im odkryć bogactwo życia i przygotować się do dorosłości. Są chwile, kiedy ciekawość trzeba temperować. W kuchni jest wiele niebezpieczeństw. Gorące naczynia i ostre noże mogą być niebezpieczne dla każdego. Jednak małe dzieci nie powinny być izolowane od kuchni. Wspólne gotowanie i pomoc w przygotowaniu potraw to świetny sposób na przyzwyczajenie ich do czekających je obowiązków. Jak pogodzić bezpieczeństwo maluchów i obecność maluchów w kuchni? Niewiele trzeba, aby stworzyć w swoim domu bezpieczną dla dzieci kuchnię.
Bezpieczna kuchnia, ale uwaga: paruje!
Dzieci nieco starsze można nauczyć, że garnek w strefie gotowania może być bardzo gorący, a dotknięcie kuchenki może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeszcze gorzej jest w przypadku aktywnych ruchowo, ale jeszcze nie do końca rozumiejących, dwu- i trzylatków. Piekarnik jest dla nich największym zagrożeniem. Dotknięcie rozgrzanej szyby często kończy się łzami. Warto poszukać kuchenki, która posiada system "zimnych drzwi". Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, które raczkują lub chodzą, a także starszym członkom rodziny, którzy mogą się przypadkowo poparzyć. Dobrą inwestycją są również płyty indukcyjne. Nie nagrzewają się one tak bardzo jak kuchenki gazowe. Dobrym pomysłem jest edukacja dzieci na temat zagrożeń w kuchni. Wyjaśnij, że zapalone światło piekarnika oznacza niebezpieczeństwo i że każdy garnek i naczynie powinny być zawsze traktowane jako potencjalnie niebezpieczne.
Bezpieczna kuchnia dla dzieci - kuszące gałki i uchwyty
Dzieciństwo to przede wszystkim naciskanie i obracanie przedmiotów. Wiele maluchów uwielbia otwierać szuflady i szukać skarbów. Splądrowana szafka na pranie może być źródłem lekkiej frustracji, ale szuflada z nożami, do której małe rączki mają łatwy dostęp, może doprowadzić do poważnego wypadku. Istnieją specjalne bezpieczniki, które utrudniają małym rączkom dotarcie do szuflad lub szafek. Takie zamknięcia nie stanowią problemu dla dorosłych, którzy wiedzą jak działa zabezpieczenie, ale dla maluchów mogą stanowić problem. Podobne bezpieczniki dostępne są również dla lodówek i drzwi piekarników.
Nieco gorzej jest z pokrętłami na kuchenkach - wprawdzie niektóre modele mają chowane regulatory, ale to wciąż rzadkość. Istnieją specjalne osłony, które mogą uniemożliwić zakręcenie gazu. Do płyty grzewczej warto dokupić specjalną osłonę, która chroni przed dotknięciem nagrzanej powierzchni. Warto poszukać kuchenki mikrofalowej z elektroniczną blokadą startu. Dzięki temu ciekawskie dzieci nie odkryją, że zabawki zostały ugotowane na miękko.
Najlepszym zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek. Nie warto polegać wyłącznie na szczęściu, jeśli chodzi o dzieci. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na garnki i noże, aby nie musiał do nich sięgać. Bezpieczna dla dziecka kuchnia zapewnia większe bezpieczeństwo, ale pomysłowość dzieci jest nieograniczona i żaden mechanizm nie zastąpi opieki troskliwego rodzica.