Kuchnia to wyjątkowa przestrzeń, a jej aranżacja może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy dotyczy płytek. Istnieje wiele rodzajów płytek, więc jak wybrać odpowiedni dla swojej kuchni? Te wskazówki pomogą Ci zostać projektantem kuchni.

Jak wybrać płytki do kuchni - od czego zacząć?

Płytki na podłodze i ścianach w kuchni są bardzo przydatne, ponieważ jest ona narażona na zabrudzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że płytki powinny być wybrane zgodnie ze stylem, który wybierzesz do dekoracji wnętrza. Lepiej jest patrzeć na kuchnię jako całość i pracować od początku do końca. Ważny jest nie tylko kolor i styl płytek, ale także ich rozmiar i faktura.

Wskazówki dotyczące wyboru płytek w kuchni

Płytki na podłogę wybiera się zazwyczaj w mniejszych rozmiarach niż na ściany. Powinny one pasować do siebie kolorystycznie. Możesz stworzyć chaos, jeśli nie skoordynujesz mebli, sufitu i innych akcesoriów, takich jak sprzęt AGD. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów, w tym płytki prostokątne i kwadratowe. Należy pamiętać, że płytki do kuchni muszą być odporne na uszkodzenia i wysoką ścieralność (III-IV). Poziom absorpcji wody w kuchni nie może przekraczać 6%. Aby ułatwić szybkie czyszczenie, faktura płytek powinna być jak najbardziej płaska.

Jakie rodzaje płytek nadają się do kuchni?

Najpopularniejsze i najbardziej znane rodzaje płytek do kuchni to płytki ceramiczne, które mogą być szkliwione i terakotowe oraz gresy porcelanowe, które mogą być szkliwione, polerowane i inżynierowane. Płytki szkliwione mają błyszczącą powłokę. Terakota odznacza się matowym lub błyszczącym szkliwem. Dzięki temu jest bardziej odporna na ścieranie. Warto kupić kilka dodatkowych płytek, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do uszkodzenia podczas montażu. Kafelkarz lub projektant kuchni będzie mógł pomóc w ustaleniu odpowiedniej liczby płytek, uwzględniając ewentualne przycięcia.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar płytek do kuchni?

Nie ma jednej reguły, która reguluje wielkość płytek w kuchni. Wielkość Twojej kuchni nie oznacza, że musisz je stosować. Jednak duże płytki mogą być stosowane w małych pomieszczeniach. Może to wymagać wielu cięć i pozostawienia tylko kilku płytek w stanie nienaruszonym. Styl, który wybierzesz do dekoracji kuchni, określi projekt. Płytki powinny być większe, jeśli wnętrze jest nowoczesne. Z kolei małe płytki sprawdzą się w przypadku stylu retro. To nie jest reguła i można ją złamać.

Jakie płytki są najlepsze do małych kuchni?

Najlepiej wybrać płytki w jasnym kolorze z błyszczącym wykończeniem. Dzięki temu wizualnie powiększysz powierzchnię. Można też dobrać do nich dodatki, zasłony i meble, jeśli nie chcemy mieć chłodnego wnętrza. W tej roli dobrze sprawdzą się również lustrzane przedmioty. Można je łatwo poplamić i uszkodzić przez zabrudzenia. Najlepiej dobierać je proporcjonalnie do przestrzeni.

Wybór odpowiedniego rozmiaru płytek do kuchni może być trudny. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę poniższe wskazówki i pomoc projektanta kuchni, zadanie to będzie łatwe.