Czasami szafki kuchenne bez nóżek marzą się klientom. Łatwiej się je czyści, kot nie wejdzie pod nie, a kasza nie rozsypie się na ścianie. Wiemy, że projektowanie kuchni wymaga podjęcia wielu decyzji, także tych dotyczących wykończenia zabudowy. Po wielu dyskusjach doszliśmy do wniosku, że do szafek bez nóżek można zastosować szafki z cokołem, które w rzeczywistości mają nogi, ale są ukryte, a do pozostałych szafki wiszące. To nowoczesne rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i eleganckie. Jakie są zalety i wady podwieszanych szafek do kuchni?

Szafki kuchenne podwieszane

Klienci poszukują szafek kuchennych, które nie wymagają nóżek lub inaczej mówiąc szafek podwieszanych. Szafki dolne bez nóżek czy cokołów wyglądają bardzo nowocześnie i można je aranżować na wiele sposobów. Minimalistyczne Meble kuchenne, które otwierają się przez dotyk wyglądają designersko i lekko. Na dole szafek można zamontować taśmy LED - zapewnią one dodatkowe oświetlenie, ciepło i przytulność, są idealne na jesienne i zimowe wieczory.

Jakie są zalety i wady szafek kuchennych, które nie mają nóżek?

Szafki kuchenne bez nóg, takie jak popularne szafki z nóżkami lub cokołem, mają swoje zalety i wady. Jakie są najpopularniejsze wybory projektantów kuchni na zamówienie?

Szafki kuchenne bez nóżek mają wiele zalet

  • Nowoczesny i stylowy wygląd
  • Nadaje lekkości pomieszczeniu i optycznie zwiększa jego rozmiar
  • Często wykończenie kuchni można wykonać mniejszym kosztem (bez nóżek i cokołu).
  • Daj swobodny dostęp do przestrzeni pod szafkami (przestrzeń pod meblami można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania).
  • Są lepszym rozwiązaniem w przypadku ewentualnego zalania kuchni przez zmywarkę lub pralkę.

Szafki kuchenne bez nóżek są niekorzystne

  • W przestrzeni szafek gromadzi się brud, kurz i sierść zwierząt domowych. Czyszczenie obszaru pod szafkami może być trudne, ponieważ trzeba się schylić i dotrzeć do zakamarków mopem, odkurzaczem ręcznym lub miotłą.
  • Powierzchnia szafki jest zawsze widoczna, więc trzeba ją często czyścić.
  • Można tu schować kota lub psa, to znany fakt.
  • Brak dodatkowego wsparcia w postaci nóżek wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na możliwości podnoszenia szafek.

Jak zainstalować szafki kuchenne bez nóżek

Podobnie jak w przypadku szafek na nóżkach, meble wiszące należy zamontować na odpowiedniej wysokości. Zapewni to komfort podczas gotowania. Standardowa wysokość dla szafek dolnych (krawędź do blatu) powinna wynosić 85 cm nad podłogą. Jest to idealna wysokość dla osób powyżej 170 cm. Do zapewnienia solidnego zawieszenia szafek przyda się miarka, poziomica, wsporniki i śruby regulacyjne.

O czym najlepiej pamiętać?

Należy pamiętać, że dolne szafki kuchenne często służą do przechowywania ciężkich przedmiotów, takich jak garnki czy zastawa stołowa. Aby zwiększyć wytrzymałość i stabilność szafek wiszących, meble często posiadają dodatkowe wsporniki. Niektóre szafki kuchenne bez nóżek dostępne są również z aluminiowym profilem podtrzymującym półki. Warto poprosić producenta o informację na temat maksymalnego udźwigu szafki. Jest to ważne, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Szafki kuchenne z nóżkami a cokół meblowy

Cokół meblowy to najczęściej spotykany sposób wykończenia dolnych szafek kuchennych. Jest to wąski, długi panel maskujący, który osłania dolne szafki. Zasłania przestrzeń między szafkami a podłogą, dzięki czemu zabudowa wygląda elegancko i spójnie. Zapobiega dostawaniu się brudu i kurzu pod meble, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Szafki kuchenne bez nóżek to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia piękny i elegancki wygląd. Kuchnia w zabudowie wygląda dzięki nim jasno i oryginalnie. Jednak powierzchnia pod meblami jest bardziej widoczna i wymaga częstego czyszczenia. Jeśli posiadasz samojezdny odkurzacz, nie jest to problem.