Oddzielna kuchnia była w przeszłości powszechna. Domy jednorodzinne i mieszkania w blokach - wszystkie miały oddzielne miejsca do gotowania. Dziś trendy się zmieniły i obecnie często mamy do czynienia z wydzieloną przestrzenią zwaną "ekokuchnią". Czy to trend, czy praktyczne rozwiązanie? Jakie są zalety i wady wydzielonego i w pełni funkcjonalnego aneksu kuchennego i kuchni?

Osobna kuchnia - wolność i prywatność

Oddzielna kuchnia ma niekwestionowaną zaletę, jaką jest odizolowanie reszty domu od wszelkich zapachów, które mogą pojawić się podczas gotowania. Niektóre aromaty towarzyszące przygotowywaniu i gotowaniu posiłków mogą nie być przyjemne ani smaczne. Meble i urządzenia w innych pomieszczeniach nie zawsze pachną jedzeniem. Oddzielne kuchnie zapewniają prywatność, a goście, którzy czekają na swoje napoje, nie muszą się przejmować powstałym bałaganem. Po zakończeniu gotowania można po prostu przynieść jedzenie do salonu, a następnie pozostawić sprzątanie zamkniętej kuchni. Niektórzy ludzie nie czują się komfortowo pracując pod nadzorem innych, zwłaszcza jeśli na obiad zapraszają ich teściowie lub konserwatywni dziadkowie. Osobna kuchnia może być w takich przypadkach prawdziwą radością. Oddzielna kuchnia ma wiele korzyści dla zdrowia. Zmniejsza wilgotność powietrza w innych pomieszczeniach. Dzięki temu można uniknąć szkodliwej pleśni i grzybów, które rozwijają się w środowisku nasyconym wodą.

Aneks kuchenny - oszczędność miejsca i interakcji z domownikami

Aneks kuchenny ma najpopularniejszą zaletę, jaką jest oszczędność miejsca w domu. O ile dom jednorodzinny może wydawać się duży, o tyle kawalerka często może stanowić dziesiątą część wielkości całego mieszkania. Zamknięta kuchnia to same korzyści. Aneks kuchenny pozwala na zachowanie prywatności i umożliwia gościom interakcję z kuchnią podczas gotowania. Jest to szczególnie pomocne dla singli, którzy nie mają możliwości zabawiania zaproszonych członków rodziny lub przyjaciół. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest lepszy dostęp do światła słonecznego. Tradycyjna kuchnia ma tylko jedno okno, które nie zapewnia optymalnego oświetlenia. Salon i kuchnia mogą zostać połączone w jedną przestrzeń, co zapewni lepsze oświetlenie, nawet jeśli w pozostałej części domu stosowane jest światło sztuczne. Kuchnia półotwarta to nieco inny typ aneksu. Jest to miejsce, w którym część dzienna jest oddzielona od części kuchennej ekranem, drzwiami przesuwnymi lub cienką ścianką działową. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą korzystać z zalet aneksu, ale nadal zachować wizualne oddzielenie salonu od strefy roboczej.

Jakie jest najlepsze miejsce na dobudowanie aneksu? Ta decyzja jest zazwyczaj oparta na potrzebach i guście mieszkańców, jak również na powierzchni twojego lokalu. Aneks może posłużyć do zaoszczędzenia miejsca w małych mieszkaniach i kawalerkach. Zamknięta kuchnia zapewni wysoki komfort w większych domach. Jaki projekt kuchni wybrać? Warto poprosić o radę fachowca - eksperci Kuchnie Pinio służą pomocą i wskazówkami w planowaniu przestrzeni i funkcjonalnego wyposażenia zarówno połączonej kuchni zamkniętej, jak i aneksu.