Powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygląd poszukiwanego mebla, ale także jakość i funkcjonalność pracy. Szuflady są ważnym elementem każdego mebla. Korzystamy z nich każdego dnia, więc niezwykle ważne jest, aby działały sprawnie.

Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, która prowadnica do szuflad będzie dla Ciebie najlepsza.

W produkcji mebli stosowane są trzy główne rodzaje prowadnic: dolne, rolkowe i kulkowe. Należy wziąć pod uwagę rodzaj otwarcia, który preferujesz, a także czynniki takie jak przewidywane obciążenie i lokalizacja. Istnieje wiele opcji dodatków dostępnych zarówno od krajowych, jak i międzynarodowych producentów. Prowadnice z systemami soft-close i push to open.

Prowadnice rolkowe

Prowadnice rolkowe to najczęściej stosowane prowadnice do szuflad. Są szeroko stosowane zarówno przez krajowych jak i zagranicznych producentów mebli ze względu na prostotę działania i wysoką niezawodność. Ich zdecydowaną zaletą jest bardzo przystępna cena, która waha się od kilku złotych za parę do wysokiej ceny.

Ze względu na pojedyncze rolki, szuflady z tym typem prowadnic pracują głośniej i płynniej niż prowadnice montowane na dole lub kulkowe. Ich konstrukcja utrudnia również wyposażenie ich zarówno w mechanizmy miękkiego domykania, jak i pełnego wysuwu.

Prowadnice rolkowe są doskonałym wyborem do szuflad warsztatowych ze względu na ich odporność na zabrudzenia, kurz i pył.

Prowadnice kulkowe

Prowadnice kulkowe stanowią kompromis pomiędzy wygodą a przystępną ceną. Są cichsze niż prowadnice rolkowe i można je łatwiej zamknąć. Dzięki solidnej konstrukcji mogą wytrzymać większe obciążenia.

Prowadnice kulkowe z częściowym lub pełnym wysuwem można zamówić w wersji z pełnym lub częściowym wysuwem. Są one dostępne z hamulcami, mechanizmami miękkiego zamykania lub systemem otwierania push-to-open.

Prowadnice kulkowe ze względu na rosnącą konkurencję i spadek cen są coraz częściej stosowane w meblach produkowanych masowo w Polsce i za granicą. Są one jednak nadal rzadziej stosowane niż ich rolkowe odpowiedniki.

Prowadnica ta mocowana jest do szuflady mniej więcej w połowie wysokości boków.

Prowadnice montowane od dołu

Prowadnice dolnego montażu oferują największą wygodę i komfort użytkowania. Nie są one montowane na bokach szuflad, lecz na dnie. Dzięki temu chowają się całkowicie i mogą przyjmować większe obciążenia.

Prowadnice dolne można zamówić w wersji z pełnym lub częściowym wysuwem. Często wyposażone są w system soft-close.

Są bardzo poszukiwane ze względu na wysoką cenę i często stosowane w produkcji mebli premium (lite drewno, meble na zamówienie), ale prawie niespotykane w masowo produkowanych kolekcjach mebli.

Mechanizmy i inne funkcje Ciche domykanie - Jeśli szukasz pełnego komfortu lub masz dość hałasu zatrzaskiwanych szuflad, prowadnice z mechanizmami cichego domykania mogą być warte Twojego zainteresowania.

Składają się one ze sprężyn, siłowników i elementów blokujących. Skutecznie zatrzymują przyspieszoną konstrukcję, a następnie delikatnie przyciągają ją do mebla.

Modele te, produkowane przez jednych z najbardziej renomowanych producentów, znane są ze swojej niezawodności i będą służyć przez wiele lat.

Prowadnice ciche rzadko występują w meblach produkowanych masowo, ze względu na ich wyższy koszt.

Hamulec - Gumowy hamulec jest montowany na końcu prowadnic z łożyskami kulkowymi. Ze względu na większą szerokość, ta prosta konstrukcja najpierw hamuje szufladę przed zablokowaniem jej przed przypadkowym otwarciem.

Większość prowadnic kulkowych dostępnych obecnie na rynku jest wyposażona w hamulec.

Jakie są zalety i wady prowadnic kulkowych?

Prowadnica ta jest najbardziej popularna w ostatnich latach. Istnieją dwa rodzaje prowadnic: z pełnym lub częściowym wysuwem, ukryte i montowane na zewnątrz, lekkie i ciężkie oraz z systemem miękkiego zamykania lub bez niego. Przekonasz się, że istnieje wiele możliwości doboru prowadnic do Twoich preferencji i potrzeb. Przy odpowiednim modelu możemy zamontować prowadnice o wadze do 200 kg. Nierzadko można spotkać produkty, które są skopiowane z tej grupy produktowej. Dotyczy to tylko 2 lub 3 rodzajów zjeżdżalni. Wynika to z faktu, że cena jest z reguły w środku podstawowego typu prowadnicy pomiędzy szufladą na prowadnicach rolkowych a prowadnicą z płaszczem metalowym Tandembox.

Jakie są zalety i wady prowadnic rolkowych?

Obecnie prowadnice rolkowe są bardzo rzadko spotykane. Są bardzo przystępne cenowo i łatwe w montażu. Można je również spotkać w meblach premium, paradoksalnie dlatego, że są bardzo ciche. Świetnie sprawdzają się w biurkach, które nie mają zbyt dużego obciążenia szuflad. Prowadnice rolkowe są delikatne, ponieważ szuflady ze względu na swoją konstrukcję wysuwają się tylko częściowo.

Można z nich od razu zrezygnować. Prowadnice kulkowe, które pracują cicho mogą być ogromnym atutem. Wysokiej jakości prowadnica rolkowa może być tańsza niż najbardziej przystępne cenowo prowadnice kulkowe. Dzieje się tak dlatego, że jest wykonana z najwyższej jakości materiałów. Nawet jeśli są bardziej precyzyjne, prowadnice rolkowe nadal mają wiele do zaoferowania.

Prowadnice montowane na dole. Tylko zalety bez żadnych negatywów?

Prowadnica dolna to piękne i wyjątkowe rozwiązanie do każdego domu. Są one ukryte pod skrzynkami szuflad i mogą utrzymać obciążenie do 40 kg. Prowadnice te są mocniejsze niż standardowe prowadnice boczne.

Zapewniają, że szuflada nie spadnie ani nie wypadnie z prowadnic.

Prowadnice dolne wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału - stali. Szuflada może się cicho zamykać dzięki ich mechanizmowi soft-close.

Prowadnice dolne mogą być świetnym sposobem na dodanie bezpieczeństwa, komfortu i funkcjonalności. To wyjątkowe rozwiązanie pozwala nam wybrać pomiędzy zastosowaniem a wyglądem. Ukryte prowadnice dodają piękna meblom i mogą być pozyskiwane dla własnych korzyści.

Są one lepsze niż tradycyjne prowadnice.

W najbliższym czasie będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Prowadnice montowane na dole ułatwiają przeładowanie szuflady. Nie ma powodu, by przejmować się tym, co wkłada się do szuflady. Mebel nie będzie onieśmielony cięższymi przedmiotami, a szuflada nie będzie się przewracać.

Prowadnica CB70ST posiada hamulec i wysuw, natomiast prowadnica CB80TS to model push-open. Obie prowadnice są montowane na dole i mogą być stosowane z szufladami z drewna lub płyty. Na prowadnicach często spotykamy regulację 2D. Oznacza to, że można je regulować w poziomie i w pionie.

Dodatkowo przy regulacji 3D dostępna jest regulacja głębokości. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku szuflad bez uchwytów lub wielu szuflad znajdujących się blisko siebie. Fronty można łatwo wyrównać za pomocą prowadnic z pełnym wysuwem.

Prowadnice z dolnym wysuwem znane są z cichej i płynnej pracy.

Mają wiele zalet, w tym trwałość i wysoką jakość, łatwość montażu i demontażu oraz dużą nośność. Mogą wytrzymać 40 kg obciążenia dynamicznego nie powodując odkształceń. Prowadnice z dolnym wysuwem mogą być stosowane z szufladami wykonanymi z drewna lub płyty. Występują w różnych rozmiarach, od 25 cm do 60 cm. Wykonane są z wysokiej jakości stali galwanizowanej. Dostępne są wszystkie zalety prowadnic z wysuwem dolnym. Są łatwe w użyciu i świetnie się prezentują.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zdobyłeś zrozumienie różnic i cech różnych typów prowadnic, co pozwoli Ci dokonać najlepszego wyboru przy wyposażaniu Twojego domu.

Jak widać, minusem prowadnic rolkowych jest to, że nie należy ich ignorować! Są one wykorzystywane przez najlepszych polskich i zagranicznych producentów mebli, mimo że są nieco głośniejsze i mniej stabilne.