Właśnie odebrałeś klucze od dewelopera, a teraz potrzebujesz kuchni na wymiar. Być może planujesz remont domu, który będzie obejmował nową kuchnię. Wiele osób kusi się ofertami w internecie, aby kupić meble na wymiar bez podpisywania umowy. Może to mieć czasem nieprzyjemne konsekwencje.

Meble na zamówienie bez umowy a prawdziwy projekt kuchni

Nawet przy wszystkich opcjach i udogodnieniach (takich jak Quick Kitchen Design, który jest darmowy online), projektowanie kuchni nadal może być zniechęcającym zadaniem. Niektórzy ludzie będą mieli projekt i pójdą do profesjonalisty, aby zbudować swoją kuchnię. Inni mogą chcieć, aby jeden stworzyć niestandardową kuchnię dla nich bez umowy. Ci profesjonaliści mogą być zalecane przez znajomego lub znaleźć poprzez recenzje online. Mogą to być również ludzie, którzy upuszczają ulotki w mieszkaniach i pudełkach promujących ich usługi.

Dla niektórych osób kuszące jest niepodpisywanie umowy o świadczenie usług, głównie ze względu na niższy koszt mebli czy usług. Ostrzegamy przed takimi działaniami bo choć może się to wydawać pociągające, można stracić o wiele więcej niż zyskać. Nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy, a także nadzieję na dobrze wyposażoną kuchnię.

Wykonawca wpłacił zaliczkę, a kontakt został zakończony

Większość osób słyszała o fachowcu, który pobrał zaliczkę, a następnie zerwał kontakt. Wykonawca nie odbierał telefonu, nie odpowiadał na smsy i nigdzie nie można było się do niego dodzwonić. Być może wykonawca rozpoczął prace nad Twoją kuchnią, ale je porzucił, przekładając kontynuację prac z poniedziałku na poniedziałek. Przed nierzetelnymi wykonawcami uchroni Cię posiadanie umowy i zapisanych w niej terminów wykonania prac. Ułatwią Ci one egzekwowanie zobowiązań, a w skrajnych przypadkach pozwolą dochodzić swoich praw w sądzie . Bez nich trudno jest udowodnić rację lub wyegzekwować umowę.

Czy wymagasz zaprojektowanej na zamówienie kuchni "od zaraz"? Remont może przeciągnąć się na lata, zamiast zostać zakończony w czasie, w którym powinien. Nie będziesz w stanie korzystać z kuchni z powodu opóźnienia wykonawcy. Możesz też stracić czas, pieniądze i nerwy. 

Na kuchnię nie ma gwarancji

Bez umowy meble na zamówienie mogą stanowić ryzyko, że profesjonalista nie wywiąże się z umów słownych oraz ryzyko, że gwarancja na meble kuchenne nie będzie honorowana. Meble kuchenne powinny służyć przez wiele lat. Możesz nie mieć możliwości ich naprawy, jeśli stolarz zrobi je sam. Nierzadko zdarza się, że meble, które zamówiłeś, różnią się od tych, które otrzymasz w rzeczywistości. Mogą się one różnić frontami, kolorem, jakością oraz detalami takimi jak uchwyty czy frezowania. Pisemne ustalenia eliminują nieporozumienia i pozwalają na szybsze wykonanie zamówionych mebli kuchennych.

Trudności w dochodzeniu swoich praw

Powszechne jest umieszczanie w umowach o meble na zamówienie takich informacji jak płatności, terminy i zakres zamówienia czy warunki gwarancji. Często dołączany jest projekt mebla i lista potrzebnych do niego akcesoriów, a także wycena zamówienia. O ile nie spisałeś umowy, to na Twoje życzenie prawa mogą zostać usunięte. Trudno będzie udowodnić, że zamówiłeś mebel w określonej cenie i że fachowiec miał go wykonać, dostarczyć i zmontować. Umowa powinna być jasna i chronić zarówno kupującego, jak i usługodawcę.

Profesjonaliści, którzy nie są profesjonalistami

Częstym zjawiskiem jest przepłacanie. Materiały gorszej jakości, meble, które nie są połączone z tym, co ma fachowiec, nierówne zawiasy i inne. Te historie nie są wyłączne dla serialu "Usterka" czy forum. Są codziennością, której można uniknąć podpisując umowę z wykonawcą. Przestrzegamy przed płaceniem całej opłaty przed wykonaniem prac. Może się okazać, że nie dostaniesz swojej wymarzonej kuchni ani pieniędzy, które na nią wydałeś.