Coraz częściej zdarza się, że trzeba zrezygnować z grzejnika w kuchni. Pomimo tego, że grzejnik jest niezbędnym elementem systemu grzewczego w całym budynku. Nie jest to coś, na co zawsze można sobie pozwolić. Badamy powody, dla których tak wiele osób chce go usunąć i oferujemy sugestie, jak ukryć go w kuchni lub czym go zastąpić.

Powody, dla których warto pozbyć się grzejnika w kuchni

Ograniczenia w pomieszczeniu oznaczają, że grzejnik w kuchni musi zostać usunięty. Wiele osób mieszka w małych mieszkaniach lub kawalerkach, gdzie każdy centymetr jest cenny, zwłaszcza w kuchni. Jak w rozwiązaniach takich jak: Kuchnia na wymiar w niezagraconym mieszkaniu. Kaloryfer jest często zbędny nawet w mieszkaniach na wynajem (więcej: Kuchnia w mieszkaniu na wynajem). Grzejnik najczęściej znajduje się pod oknem w kuchni, dlatego często jest wykorzystywany ze względów ekonomicznych. Jest to świetna lokalizacja na zorganizowanie zlewu i blatu roboczego. O wiele przyjemniej jest gotować i podziwiać piękny widok z okna. lub obserwować dzieci bawiące się na podwórku. Grzejnik jest często dlatego, że nie jest używany. W niektórych budynkach, zwłaszcza nowych ocieplonych, jest bardzo ciepło. Dlatego zwykle nie potrzeba dodatkowego źródła ogrzewania. Tak zwane kuchnie z wielkiej płyty mają zarówno wąskie jak i małe. Grzejniki są często zakręcane przez cały rok. Pomyśleliśmy o aranżacji takich mieszkań: Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty.

Wyeliminowanie grzejnika z kuchni i prawo

Nie zawsze łatwo jest zrezygnować z kaloryfera w kuchni. Bloki wielorodzinne mają nielegalne usunięcie kaloryfera i jego dołożenie. Budynki te, zgodnie z prawem, traktowane są jako własność wspólna wszystkich mieszkańców. W wyniku usunięcia grzejnika dochodzi do zakłócenia przepływu ciepła przez te budynki i zmiany parametrów grzewczych. Może to również wpłynąć na bilans cieplny budynku. Ponieważ temperatura wędruje przez przegrody zewnętrzne budynku, Ciepło z sąsiednich pomieszczeń dostanie się do ścian, jeśli usuniemy grzejnik z kuchni. Koszt ogrzewania dla osób mieszkających obok będzie wyższy i będą one miały również większe zużycie ciepła. W takim przypadku zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek zawiadomić nadzór budowlany o samowolnej przeróbce lokatora. Mogą mu grozić sankcje finansowe i prawne. przed likwidacją grzejnika w kuchni w domach wielorodzinnych wymagana jest konsultacja.

Jak ukryć kaloryfer w kuchni?

Nie zawsze jest możliwe pozbycie się kaloryfera w kuchni. Jeśli kaloryfer nie jest możliwy do usunięcia, albo jest po prostu zbyt brzydki lub nieefektowny, można go zakryć i wykorzystać w inny sposób. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przykrycie go kratką lub drewnianą obudową . Można ją dopasować do całej aranżacji. Na rynku jest wiele uzupełnień o wysokim stopniu szczegółowości. Mogą być one wykonane z drewna lub metalu, kamienia, a nawet szkła. Można też stworzyć dodatkową półkę i miejsce do przechowywania (lub nawet regał do przechowywania zastawy stołowej i książek z przepisami).

Najlepsze są nisko osadzone grzejniki. Następnie można stworzyć wygodne miejsce do siedzenia, gdzie można się zrelaksować z filiżanką gorącej herbaty. Ostatnio mieliśmy okazję stworzyć kompleksową kuchnię na zamówienie. W kuchni jednego z naszych klientów stworzyliśmy kącik czytelniczy z wykorzystaniem nisko osadzonego grzejnika. Będzie ona idealna zarówno na jesienne, jak i zimowe wieczory.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest pomalowanie kaloryfera na kolor komponujący się z otoczeniem - lub na kolor kontrastowy, dzięki czemu stanie się on elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. Dzięki temu kuchnia zostanie rozjaśniona. Można przenieść kaloryfer spod okna, aby stworzyć harmonijną aranżację z innymi szafkami (np. jest w tym samym kolorze co ściana).

Grzejnik, który nie jest używany, można zamontować za pomocą mebli na wymiar. Jest to dobra opcja, jeśli nie chcemy całkowicie usuwać kaloryfera lub gdy nie jesteśmy pewni przyszłości i zmiany aranżacji pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Być może kiedyś rozważymy przeniesienie kuchni do innego pokoju. W takim przypadku warto byłoby go ocieplić. Grzejnik będzie zasłonięty szafkami kuchennymi. Z jej tyłu będzie też kaloryfer, a z przodu naczynia. Choć kaloryfer w kuchni może być funkcjonalny w teorii, to w praktyce nie jest wykorzystywany.

Co można zrobić zamiast kaloryfera do kuchni?

Jeśli uda Ci się pozbyć kaloryfera w kuchni, możesz ogrzać pomieszczenie innymi metodami. Jedną z nich jest ogrzewanie podłogowe. Inną podobną opcją jest system kanałowy, który jest zainstalowany w podłodze. Jeśli kuchnia jest otwarta na część mieszkalną, nie będzie wymagała dodatkowego dogrzewania. Nowoczesne kuchnie obejmują teraz instalację grzejnika na nogach. Płynnie wtapia się w przestrzeń, zwłaszcza jeśli jest umieszczony na skrzyżowaniach między przestrzeniami użytkowymi.

Sosnowiec i inne miejsca, w których udało nam się zaprojektować kuchnię bez grzejnika pokazują, że usunięcie grzejnika z kuchni niesie za sobą wiele korzyści. Głównym celem jest zwiększenie komfortu estetycznego mieszkania. Zawsze można go usunąć legalnie, ale o tym należy zawsze pamiętać.