Styl retro zachwyci miłośników przeszłości, którzy z nostalgią wspominają minione czasy i przedmioty. To połączenie miłości do antyku i nowoczesnych akcentów sprawdzi się szczególnie dobrze we wnętrzach kuchennych. Czym jest styl retro i jak można go osiągnąć w kuchni?

Styl retro w kuchni

Kuchnie w stylu retro często charakteryzują się zaokrąglonymi meblami i pastelowymi kolorami. Elementami wystroju, które decydują o stylu jest często podłoga ułożona we wzory szachownicy (zasada kontrastu - biel vs. czerń ) lub jasne ściany w bieli lub jasnych pastelach. Świetnie pasują do nich proste, wykonane z materiałów drewnianych szafki. W sklepach można też znaleźć szafki wykonane z plastiku lub lakierowanej płyty MDF - o pastelowych kolorach, i opływowych kształtach, które idealnie pasują do stylu retro. Do szafek często dołączane są przeszklone witryny, które przypominają kredensy, w których jako dziecko szukało się rzeczy w kuchni dziadków.

Kolory w stylu retro w kuchni

W kuchniach w stylu retro pojawiają się zarówno jasne pastele, jak i cukierkowe ciepłe kolory. Barwy te dodadzą przestrzeni ciepła i przytulności oraz przywołają wspomnienia z dzieciństwa. Dominuje w nich biel, która jest bazą dla większości kompozycji w stylu retro. Styl retro ma tę barwę za zaletę, ponieważ można ją łączyć z każdym kolorem (a nawet jeśli zmieni kolor na żółty, to i tak jest to zaleta). Szafy retro mają przecierane półki, na których wyeksponowane są naczynia.

Akcesoria do kuchni w stylu retro

Akcesoria w stylu retro często stylizowanena stare, lub wyciągnięte prosto z szaf naszych babć i dziadków. Takie akcesoria są niezwykle cenne i dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Nowoczesne, stylizowane dodatki uzupełniają pomieszczenia z nutką większej nowoczesności. W sklepach można znaleźć ramki na zdjęcia, lustra i tace, a także stylowe meble retro, takie jak serwetniki, cukiernice czy tace. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy charakter i autentyczność aranżacji, powinieneś odwiedzić targ staroci lub przejrzeć strychy dziadków, gdyż często znajdziesz tam prawdziwe perełki. Aby wydobyć styl retro, można je odświeżyć.

Urządzenia w stylu retro

Producenci sprzętu AGD zauważyli, że stylistyka retro staje się coraz bardziej popularna i zaczęli włączać ją do projektów swoich produktów. W projektach kuchni w stylu retro często pojawiają się stylizowane urządzenia, takie jak lodówki z okrągłymi krawędziami, miksery i tostery w pastelowych kolorach czy radia w stylu retro.

Jak uzyskać styl retro w kuchni

Możesz stworzyć atmosferę za pomocą mebli i akcesoriów w stylu retro. Muzyka z lat 60-tych, zdjęcia lub obrazy z młodości naszych dziadków stworzą niepowtarzalny klimat w kuchni. Dobrze sprawdzi się również gra światłem, np. reflektorami lub metalowymi lampami w pastelowych kolorach. Na ścianach zawieś plakaty lub płyty winylowe, które ozdobią ściany. Całość podkreślą tekstylia w stylu retro, np. fartuszki z frędzlami lub koronkowe serwetki, czy ażurowe poduszki.

Styl retro można łączyć z nowoczesnymi, stylizowanymi na retro urządzeniami, co daje wiele możliwości. Nic dziwnego, że styl retro staje się coraz bardziej popularny w wielu projektach kuchni.