Z jakiego materiału wykonany jest blat kuchenny? Istnieją co najmniej trzy możliwości. Niemal do perfekcji doprowadziliśmy sztukę tworzenia i instalowania blatów w domowych kuchniach. Oto szybki przegląd różnych materiałów na blaty kuchenne. Mamy nadzieję, że ułatwi to wybór.

Z jakich materiałów może być wykonany blat kuchenny?

Nasi klienci chętniej wybierają naturalne, czyli prawdziwe, blaty kuchenne. Mamy tu na myśli kamień i drewno. To one cieszą się największą popularnością w naszych projektach kuchennych. W segmencie budżetowym i dobrym dobrze radzą sobie blaty laminowane, które były popularne w przeszłości i nadal mają wielu zwolenników. Blat kuchenny można wykonać samodzielnie. Nie musisz używać betonu, drewna czy płyty. Tak naprawdę możesz go zrobić z każdej powierzchni, byleby była ona później zaimpregnowana i gotowa do kontaktu z żywnością.

Laminatowy blat kuchenny

Ten materiał na blat jest najbardziej popularny i opłacalny. Nie chodzi tu tylko o cenę. Ponieważ ważny jest również czas produkcji. Większość z tych materiałów jest łatwo dostępna od ręki, co ułatwia szybkie zaprojektowanie i wyposażenie kuchni. Nie każdy ma czas lub możliwość czekania kilku tygodni. Blaty laminowane są wyjątkowe. Blaty laminowane wyróżniają się możliwością wykonania w różnych wzorach i imitacjach materiałów, a także odpornością na ciepło, plamy, detergenty i ścieranie. Są też łatwe do zarysowania i nieodporne na działanie wody. W kuchni niezbędna jest deska do krojenia i stołek. Blaty z płyty laminowanej nie są trwałe i nie można ich odnowić. Istnieje możliwość ich sprzedaży, jeśli się znudzą. Nie musimy żałować zainwestowanych pieniędzy. Jest to świetny sposób na wynajęcie kuchni w mieszkaniu.

Drewniany blat kuchenny

Drewno wprowadza do kuchni ciepło i przytulność. Drewno można wykorzystać w różnych aranżacjach wnętrz, w tym nowoczesnych i rustykalnych. Drewno jest materiałem, który wymaga konserwacji, mimo swoich pięknych walorów estetycznych. Drewno jest podatne na zaplamienia i zarysowania. Nie jest odporne na wysokie temperatury czy nadmierną wilgoć. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj drewna, z którego wykonany jest blat kuchenny. Twarde drewna, takie jak dąb, jesion i buk są najlepsze pod względem trwałości i jakości. Jaki rodzaj blatu kuchennego powinieneś wybrać? Istnieje wiele opcji drewna, które pasują do koloru blatu kuchennego. Niektóre są jaśniejsze od innych, niektóre ciemniejsze, niektóre mają bardziej widoczną teksturę, a niektóre mniej. Jest to coś, co należy często powtarzać: obszar wokół zlewu powinien być zawsze chroniony przed wilgocią i regularnie suszony, aby zapobiec pęcznieniu drewna.

W przypadku kuchni, metalowy blat

Istnieje wiele opcji blatów metalowych pod względem trwałości. Najbardziej trwałe blaty wykonane są z aluminium lub kwasoodpornej stali nierdzewnej. Należy pamiętać, że im mniejsza jakość metalu, tym łatwiej go zarysować. Jest też mniej odporny na korozję i przebarwienia. Możesz mieć również problemy z czyszczeniem plam, które po latach nie są oczywiste od kontaktu stali z kwasami lub zasadami. W warunkach domowych jest to mało prawdopodobne. Blaty metalowe są bardzo przyjazne dla higieny, ponieważ nie gromadzą mikroorganizmów. Metal to świetny wybór, jeśli kochasz industrialne wnętrza. Metalowe blaty kuchenne wbrew powszechnej opinii nie ograniczają się do gastronomii.

Blat kuchenny z kamienia

Jeśli ktoś zapyta jaki blat do kuchni poleca, to powiemy mu, że kamienny. Granit i marmur wyglądają oszałamiająco. Granit i marmur wyglądają świetnie w każdym stylu kuchni. Pięknie się mienią, dając złudzenie ciągle zmieniającej się kuchni. Kamień - granit jest niewątpliwie jednym z najtrwalszych materiałów. Jest jednak również droższy. Jego wysoka jakość zapewni lata nienaruszonego użytkowania. Jest odporny na działanie środków chemicznych, żywności oraz wysokich temperatur. Marmur i trawertyn to dwa inne kamienie, z których mogą być wykonane blaty. Kolejną zaletą kamieni jest możliwość tworzenia różnych kształtów blatów. Gorąco polecamy!

Blat kompozytowy do kuchni

Kompozyt to połączenie minerałów i żywic syntetycznych, które zawierają dowolny pigment. Jest to trwały materiał na blaty kuchenne. Można z nich stworzyć dowolny kształt. Połączenia między elementami mogą być ukryte przed wzrokiem. Blaty kompozytowe są łatwe w czyszczeniu, ale nie należą do najbardziej przystępnych cenowo. Czy warto w nie zainwestować? Oczywiście, że tak! Oferuje szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych, a kompozyt odgrywa wiodącą rolę w tworzeniu jednych z najbardziej unikalnych projektów kuchni.

Szklany blat w kuchni

Szkło hartowane to popularny materiał na blaty kuchenne. Jest trwałe, odporne na zarysowania i przezroczyste. Zaletą szkła jest możliwość dostosowania grubości, koloru i zmatowienia. Można nawet wykonać cyfrowe wydruki z ulubionymi zdjęciami i widokami. Tradycjonaliści będą woleli kamień, drewno lub laminat. Nie jest to jednak rozwiązanie, które można zastosować. Szklane blaty można określić jako ekstrawagancję. Są idealne do małych, czystych i minimalistycznych kuchni.

Blaty z forniru kamiennego

W nowoczesnych kuchniach często wykorzystuje się trwałe i świetne materiały, takie jak fornir kamienny. Zostało to już wcześniej omówione: Okleina kamienna w kuchni. Jest to trwały i piękny materiał do licowania blatów. Można go użyć do stworzenia oszałamiającej repliki kamienia bez wydatków związanych z prawdziwym kamieniem. Ten tekst jest naszą rekomendacją.

Jaki jest najlepszy materiał na blat kuchenny? Nasi projektanci odpowiedzą na to pytanie, biorąc pod uwagę cały układ i projekt Twojej kuchni. Nie ma bowiem jednego rozwiązania, którym powinieneś się kierować. Podaliśmy tylko bazowe rozwiązania, ponieważ świat ciągle się zmienia. Być może uda nam się dostarczyć blat, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.