Wiele osób uważa, że im mniejsza przestrzeń, tym trudniejszy problem. Każdy, kto kiedykolwiek musiał urządzić małą przestrzeń, wie, co mamy na myśli. Pod lupę weźmiemy analizę kuchni w mieszkaniu 1-pokojowym. Jak ją urządzić i czy jej istnienie jest zgodne z prawem?

Regulacje prawne dotyczące kuchni w mieszkaniu 1-pokojowym

Zgodnie z przepisami prawa w mieszkaniu jednopokojowym nie powinno się instalować aneksu kuchennego lub kuchni. Zgodnie z tym stwierdzeniem każdy projekt budowlany, który pozwala na takie rozwiązanie jest nielegalny. Jak legalnie zainstalować kuchnię w mieszkaniu, które ma tylko jeden pokój? Można urządzić żaluzję lub wnękę kuchenną, która jest połączona z przedpokojem. Takie rozwiązanie często nazywane jest kuchnią zlokalizowaną w przedpokoju.

Ślepa kuchnia, alkowa kuchenna - definicja i jak je urządzić?

Ślepe wnęki kuchenne są często uznawane za wizytówkę starszego budownictwa i były popularnym wyborem w czasach komunizmu. Mieszkańcy starych bloków mieszkalnych wciąż borykają się z problemem doświetlenia ślepych kuchni. Ślepa kuchnia, zgodnie ze swoją nazwą , nie ma dostępu do naturalnego światła i okna. Ważne jest, aby ją rozjaśnić. Idealne oświetlenie w kuchni jest kluczowe przy krojeniu warzyw i dekorowaniu ciast. Wnęka kuchen na połączona jest z przedpokojem . Ślepą kuchnię można rozjaśnić stosując jasne kolory ścian i mebli (lub połysk) oraz oświetlenie takie jak światło główne punktowe i punktowe. Przeszklone meble można również wyposażyć w panele świetlne.

W mieszkaniu jednopokojowym oświetlenie w kuchni

Co z oświetleniem w kuchni w mieszkaniu jednopokojowym? Zgodnie z artykułem o warunkach technicznych, pomieszczenia mieszkalne i kuchnie powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem zewnętrznym. Należy pamiętać, że od tej zasady są mieszkania jednopokojowe. Oznacza to, że można wyznaczyć strefę kuchenną bez okien. Należy pamiętać, że w tym przypadku wymagana jest odpowiednia wentylacja.

Wentylacja w rozporządzeniu o aneksie kuchennym.

Należy stosować się do powyższego. wentylacja powinna być obecna w kuchni nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również na komfort i wygodę korzystania z kuchni w mieszkaniu 1-pokojowym. Odpowiednia wentylacja (najlepiej grawitacyjna) może czasem sprawić, że zapachy z kuchni będą nieprzyjemne. Warto również wspomnieć o kuchence w mieszkaniu 1-pokojowym. Aby zapewnić "bezpieczeństwo, preferowane są kuchenki elektryczne, a nie gazowe.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie i zdrowiu w procesie projektowania kuchni: Podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowia.

Jak urządzić kuchnię do mieszkania jednopokojowego

Przy projektowaniu kuchni dla jednopokojowego mieszkania należy wziąć pod uwagę wszystkie zasady techniczne. Ważne jest, aby urządzić ją funkcjonalnie i jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się jasne meble, takie jak te wymienione powyżej. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, można zastosować zabudowę nadstawną i kompaktowe szafki.

Możliwe jest ustawienie kuchni w 1-pokojowym mieszkaniu, pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę wszystkie wymagania techniczne. Projektant kuchni może pomóc w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości.

O małych kuchniach pisaliśmy również w tym artykule: Projekt kuchni z salonem i jadalnią. Ten temat jest z nim powiązany. Warto do niego zajrzeć.