Każde dziecko jest z natury ciekawe świata. Starsze dzieci są w stanie zrozumieć słowne reprymendy rodziców, ale najmłodsze często na nie nie reagują. Szczególnie maluchy, które są bardziej pewne siebie niż kiedykolwiek i z większą pewnością siebie stawiają pierwsze kroki. Każdy element otoczenia staje się warty dokładnego zbadania. Kuchnia to najbardziej niebezpieczny dla maluchów obszar w domu. Dzieje się tak ze względu na ostre narzędzia, ciężkie sprzęty, a czasem silnie trujące środki chemiczne. Jak można chronić dziecko przed tymi zagrożeniami

Ochrona przed oparzeniami

Podczas przygotowywania żywności używane są urządzenia wytwarzające ciepło, co może prowadzić do oparzeń. Nawet dorośli mogą przypadkowo dotknąć gorących płyt lub garnków. W przypadku dzieci niebezpieczeństwo to jest jeszcze większe. Powinieneś zadbać o to, aby Twoja kuchnia była odpowiednio wyposażona. Jeszcze przed rozpoczęciem urządzania możesz wybrać specjalnie zaprojektowane sprzęty dla rodzin z małymi dziećmi. Nowoczesne piekarniki posiadają system zimnych drzwi. Drzwi te nie nagrzewają się dzięki zastosowaniu szyby termorefleksyjnej. Płyta indukcyjna to lepszy wybór niż tradycyjna kuchenka. Powierzchnia płyty indukcyjnej jest chłodna do momentu postawienia na niej potrawy. Aby zabezpieczyć gorącą powierzchnię przed małymi rączkami, można zakupić specjalne osłony płyty.

Ochrona gałek i szafek, sprzętu RTV i AGD

Przyciski, pokrętła i gałki w kuchni mogą być świetnym źródłem rozrywki dla maluchów, ale mogą też stanowić zagrożenie. Nie jest zaskoczeniem, że kuchenki mikrofalowe są wyposażone w blokadę, aby zapobiec przypadkowemu włączeniu. Możesz również użyć zdejmowanych pokręteł na kuchenkach, aby rozwiązać ten problem. Możesz też zamontować specjalne nakładki i urządzenia zabezpieczające bezpośrednio na przyciskach i kurkach. Gazowe płyty kuchenne mogą mieć również system, który automatycznie odłącza dopływ gazu, gdy płomień zgaśnie. Najlepiej nie pozwalać dzieciom na dotarcie do niebezpiecznych lub ostrych narzędzi i detergentów. Jeśli nie jest to możliwe, zabezpiecz je specjalnie zaprojektowanymi zamkami. Ciężkie sprzęty, które można łatwo ściągnąć, takie jak mikser, czajnik elektryczny czy toster, najlepiej schować i uniemożliwić maluchom dostanie się do nich. Dobrze jest też zastanowić się nad meblami z ostrymi krawędziami.

Rodziców często zaskakuje kreatywność maluchów. Trzeba być czujnym i zadbać o to, by dzieci były zawsze nadzorowane. Kuchnia, która została zaprojektowana z myślą o potrzebach małych dzieci, sprawi, że poczujesz się pewniej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twojej rodziny.