Prowansja to synonim pięknych krajobrazów południowej Francji. Słynie z zachwycającej architektury i rozległych pól lawendy, ziół, drzew oliwnych i gajów oliwnych. Okoliczne wioski i miasteczka są spokojne, harmonijne z naturą i cieszą się pysznymi lokalnymi winami i aromatycznym jedzeniem. Nie musisz podróżować, by doświadczyć tej sielanki, ale możesz wprowadzić odrobinę Prowansji do swojego domu. Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu pr owansalskim?

Styl prowansalski

Jasne, wygodne przestrzenie, sielskie, naturalne, mieszanka elegancji i prowincjonalnego klimatu. Styl prowansalski jest jednocześnie romantyczny i kobiecy. Z drugiej strony, może być również nieco tradycyjny i surowy. Łączy surowe podłogi z delikatnymi dodatkami i meblami, tworząc aranżację, która jest jednocześnie elegancka i prosta. Wpływ na nią ma przede wszystkim natura, ale posiada również elementy stylu vintage, angielskiego i rustykalnego. Mimo to od wielu lat pozostaje popularnym trendem w aranżacji wnętrz. Wprowadza wszystko, co niezbędne - światło i ciepło, a także urok słonecznej Prowansji.

Kuchnia prowansalska

Rozjaśnij swoją kuchnię w stylu prowansalskim Dominuje biel, ale nie zawsze jest ona śnieżnobiała. Może być lekko poszarzała lub złamana. Można ją wzbogacić pastelami, takimi jak blady róż, oliwka, jasny żółty oraz mocniejszymi kolorami, jak pomarańcz czy lawenda. Podłogi mogą być kamienne, ceramiczne lub drewniane. Ściany mogą być surowe i nierówne lub po prostu pobielone. W takiej kuchni nie musi być sterylnie. Aranżacja stworzy swojski, specyficzny klimat.

Meble i akcesoria

Na zagospodarowanie przestrzeni mają wpływ meble. Jasne szafki powinny być wykonane z drewna, z ciekawie rzeźbionymi frontami lub kamiennymi blatami. Świetnym wyborem będą kredensy i witryny w "babcinym stylu". Można je również postarzyć, aby dodać im uroku. Równie piękne są ażurowe elementy mebli i motywy kwiatowe. Szczególnie te kojarzące się z Prowansją - pnącza gałązek oliwnych czy kwiaty lawendy. W dekorowaniu nie ma ograniczeń, zachęca się do artystycznego nieładu. Dostępne są wszelkie akcesoria, dzięki którym kuchnia stanie się prawdziwym domem.

Kuchnia w stylu prowansalskim może dawać złudzenie chaosu, ale najważniejsze jest, aby pozostała funkcjonalna. Nawet jeśli mamy sprecyzowany pomysł, warto porozmawiać ze specjalistą, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu pomieszczenie będzie spełniało swoje podstawowe funkcje, a jednocześnie zachwyci niepowtarzalnym wyglądem.