Wszystkie zwierzęta domowe, niezależnie od tego czy są to psy, koty czy gryzonie, traktujemy jak członków rodziny. Ważne jest, aby ich przestrzeń była dostosowana do ich potrzeb. Mamy obowiązek zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt domowych. Chcemy jednak również uniknąć szkód, które mogą powstać z ich udziałem. Jak będzie wyglądał projekt kuchni, jeśli będą mogły z niej korzystać również zwierzęta domowe?

Strefa karmienia

Kuchnia jest często miejscem, w którym można karmić zwierzęta domowe. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ można szybko wziąć smakołyk z lodówki lub uzupełnić butelkę z wodą. Trudne może być zlokalizowanie misek i poideł w taki sposób, aby nie przeszkadzały w gotowaniu. Zwierzęta mają do nich pełny dostęp, a także spokój i ciszę podczas jedzenia. W zależności od wielkości pupila trzeba będzie zarezerwować więcej miejsca. Duże psy będą potrzebowały stojaka na miski, który nie wymaga od nich schylania się i przeciążania kręgosłupa. Koty natomiast mogą potrzebować stojaka na miski, który nie wymaga od nich schylania się i przeciążania kręgosłupa. Mata jest świetną opcją do sprzątania po nich. Ważne jest, aby trzymać miski z dala od jadalni. Może to spowodować rozproszenie uwagi i zachęcić je do "żebrania" o jedzenie. Zaplanowanie przyjaznego dla zwierząt obszaru gotowania jest najlepszym sposobem.

Kącik kuchenny do karmienia zwierzaka

Czworonożni przyjaciele często chętnie chodzą z nami, gdziekolwiek jesteśmy. To wspólne pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dlatego warto rozważyć stworzenie w kuchni przestrzeni dla kota lub psa. W kuchni można umieścić legowisko, zabawki lub drapak. Zapewni to pupilowi rozrywkę i bezpieczne miejsce do obserwowania Ciebie. Odciągnie go również od skakania po blatach, niszczenia urządzeń czy niszczenia mebli. Łatwiej będzie oddzielić zwierzę od kuchni, jeśli zarezerwujesz więcej miejsca.

Projektowanie kuchni i zwierzęta domowe

Każdy miłośnik zwierząt wie, że kiedy mieszka pod tym samym dachem co jego pupil, dochodzi do wielu wypadków. O projektowaniu kuchni porozmawiajmy z osobą, która pomoże nam w aranżacji wnętrz. Pomoże nam ona wybrać najlepsze materiały i rozwiązania, dzięki którym nasza kuchnia będzie czysta, nawet przy ciągłej aktywności naszych dzieci. Wszystkie gniazdka i kable muszą być odpowiednio ukryte lub zabezpieczone. Zwierzęta domowe nie powinny dotykać roślin doniczkowych. To samo dotyczy gorących lub ostrych sprzętów, narzędzi czy szkodliwych detergentów. Możliwe jest również posiadanie specjalnej szafki na witaminy, smakołyki i inne akcesoria. Projektant rozważy każdą możliwość i stworzy indywidualny plan, aby wszystko było na swoim miejscu.