Od wielu lat modny jest projekt kuchni, która obejmuje salon i jadalnię. Zamknięte kuchnie jeszcze do niedawna były normą. Kuchnia otwarta na salon, jadalnię czy pokój dzienny to jedna z najpopularniejszych obecnie opcji. To sprytne rozwiązanie "3 w 1" ma wiele zalet i wad. Dla kogo najlepsza jest kuchnia otwarta i jak ją urządzić?

Projekt kuchni z salonem i jadalnią - Zalety

Jest wielu zwolenników i przeciwników kuchni, która otwiera się na salon, jadalnię. Projekt kuchni, który obejmuje salon i jadalnię ma wiele zalet, ale najważniejsze z nich to:

  • Zapewnia to więcej miejsca i zwiększa powierzchnię kwadratową, co jest szczególnie przydatne w przypadku małych mieszkań.
  • Otwarte pomieszczenia sprzyjają życiu rodzinnemu i wzmacniają relacje.
  • Jest to świetne rozwiązanie dla singli, ponieważ nie będą nikomu przeszkadzać podczas gotowania.
  • Wnętrze jest przestronne i nowoczesne.
  • Oszczędza miejsce
  • Jest to świetny sposób na przyjęcie gości. Goście mogą cieszyć się posiłkiem w salonie, podczas gdy gospodarz przygotowuje posiłki.

Projekt kuchni z salonem i jadalnią - wady

  • Trudno jest oddzielić strefę wypoczynku od strefy przygotowywania posiłków.
  • Rozprzestrzenianie się zapachów kuchennych w mieszkaniu
  • Odgłosy gotowania w kuchni mogą przeszkadzać gościom i mieszkańcom Twojego domu.
  • Brak osobnego, dodatkowego pomieszczenia, z którego mogliby korzystać domownicy, gdy potrzebują skupienia i ciszy.

Problemy projektowe - Projekt kuchni z jadalnią i salonem

Projektowanie kuchni to skomplikowane zadanie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli rozważasz projekt kuchni, który obejmuje salon i jadalnię. Problemem może okazać się metraż kwadratowy. Trend na aranżacje 3 w 1 nie zawsze jest odpowiedni dla każdego mieszkania. Zbyt mała przestrzeń i projekt kuchni, salonu i jadalni może stworzyć problemy. Natężenie mebli i sprzętów spowoduje bałagan. Aby zaoszczędzić miejsce, dobrym wyborem są funkcjonalne meble, takie jak zabudowane szafy sięgające sufitu lub szafki typu cargo. Można też zainwestować w składany stół i krzesła. W dużych wnętrzach loftowych łatwiej jest zaaranżować kuchnię z salonem i jadalnią. Niektóre osoby wręcz proszą o takie aranżacje. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkich przyszłych użytkowników. Do tematu będzie można podejść inaczej. Zakładamy, że kuchnia będzie dostępna dla dzieci czy osób niepełnosprawnych. Dowiedz się więcej: Co należy uwzględnić przy projektowaniu kuchni.

Kuchnia otwiera się na salon. Jakie kolory, materiały i jak wyróżnić strefy?

Kuchnia, w której znajduje się salon i jadalnia, ma tworzyć harmonię. Warto subtelnie oddzielić strefy (ale nie trzeba tworzyć barier). Zadbaj o spójność materiałów wykończeniowych . Za pomocą mebli można zaznaczyć granice między poszczególnymi strefami. Może to być wyspa kuchenna, sofa lub stół, czy barek. Można również zmienić pokrycie podłogi. Można pokryć strefę kuchenną płytkami, a salon drewnianą podłogą. Możliwe jest również oddzielne oświetlenie. Na przykład można zastosować inne lampy nad wyspą kuchenną, a inne w części dziennej. Ostatnio mieliśmy okazję zaprojektować nowoczesną kuchnię. Nasze plany były skierowane do Katowic. W jednym z mieszkań rozdzieliliśmy strefy drzwiami harmonijkowymi. Innym rozwiązaniem są szklane ściany lub drzwi odsuwane od ściany. Jest to szczególnie przydatne, gdy trzeba oddzielić kuchnię od salonu (np. Podczas przyjmowania gości lub gdy rodzina się powiększa. Drzwi przesuwne to sposób na oddzielenie kuchni i salonu. Temat ten już omawialiśmy: Drzwi przesuwne. Możesz również rozważyć alternatywną opcję, taką jak opcja bez drzwi, którą omówiliśmy tutaj: Jakie alternatywy dla drzwi do kuchni

Najlepiej jest mieć jasne kolory w kuchni, która otwiera się na obszar mieszkalny. Przestrzeń zostanie wizualnie rozjaśniona i powiększona dzięki zastosowaniu bieli, szarości, pasteli lub beży. Pomogą one również uniknąć chaosu i stanowią doskonałą bazę dla kolorowych dodatków. Więcej informacji o kolorach i przykładów znajdziesz tutaj: Kolory w kuchni - zdjęcia. Warto też zadbać o spójność dodatków. Możesz użyć tych samych zasłon w salonie, co w kuchni, lub akcesoriów, które są podobne pod względem koloru i materiału. Oto kilka pomysłów: Modne zasłony do kuchni.

O czym warto pamiętać przy projektowaniu kuchni z salonem i jadalnią?

Należy pamiętać, że może wyeliminować nieprzyjemne zapachy z kuchni. Zalecamy, aby zrobić to natychmiast. Kolejnym problemem jest chęć zmiany projektu łączącego te pomieszczenia. Możesz użyć partycji, drzwi przesuwnych lub ekranów wymienionych powyżej (ta opcja jest bardziej doraźna). Połączenie kuchni i salonu w małym mieszkaniu to świetny pomysł. Dzieje się tak dlatego, że pozwala zaoszczędzić tak wiele miejsca.

Kuchnia z salonem, jadalnią i kuchnią w bloku - wyspa kuchenna

Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem połączenia kuchni, jadalni i salonu jest zaaranżowanie wyspy kuchennej . Pozwoli to na oddzielenie strefy relaksu od strefy gotowania. Jej zaletą jest dostępność z każdej strony, co umożliwia wspólne gotowanie. Tak zwany "trójkąt roboczy" pozwala na najbardziej ergonomiczną pracę w Twojej kuchni. Jest to również świetne miejsce do eksperymentowania z gotowaniem. Wyspa kuchenna może służyć jako blat roboczy i zlew. Jej położenie w pobliżu stołu jest dodatkowym atutem, ponieważ nie będziesz musiał pokonywać dalekiej drogi z kuchni do jadalni. W otwartej przestrzeni można też mieć oko na mieszkańców i gości, dzięki czemu można szybko reagować na ich potrzeby. Temat ergonomii w kuchni w bloku został obszernie omówiony tutaj: Funkcjonalna kuchnia w bloku.

Kuchnia z jadalnią i salonem - aranżacje

W zależności od gustu można wybierać spośród różnych projektów kuchni z salonem i jadalnią. Nie muszą to być tradycyjne projekty w stylu industrialnym. Projektanci wnętrz coraz częściej mieszają elementy z różnych stylów, tworząc funkcjonalne i bardzo stylowe kuchnie. Jeśli ktoś chce połączyć kuchnię z salonem i jadalnią, ważne jest, aby zachować spójność stylizacji. Może to doprowadzić do chaosu. Aby zaoszczędzić miejsce, można zastosować modne rozwiązanie: wnęki w ścianie, które przypominają półki.

Kuchnia, która obejmuje salon i jadalnię to popularna opcja aranżacyjna, która pozwala stworzyć spójną przestrzeń, a jednocześnie jest funkcjonalna. Katowice to miejsce, gdzie najczęściej urządzamy takie. Jeśli chciałbyś, abyśmy stworzyli projekt dla Twojej firmy, zapraszam do kontaktu. Nie musisz nawet być na Śląsku. Sprawdź nasze projekty... czekamy na wiadomość od Ciebie! ??? ?

Bądź szefem kuchni!

Otwarta na część dzienną, wykonana przez nas kuchnia. Wyspa oddziela kuchnię od jadalni. Projekt kuchni Pinio! Obok kuchni znajduje się niewielka jadalnia. Również wykonana przez nas