Czasami kuchnia w przedpokoju powstaje z konieczności. Innym razem powstaje z wygody i miłości do minimalizmu. Projektanci wielokrotnie zmagały się z aranżacją małych przestrzeni. Dziś dzielimy się z Wami naszą wiedzą.

Idealna do małych mieszkań, w przedpokoju znajduje się kuchnia.

W małych mieszkaniach kuchnia w przedpokoju może być świetnym (a często jedynym!) rozwiązaniem. Kuchnia robiona na zamówienie i dopasowana do wymiarów przestrzeni jest najlepszym rozwiązaniem, gdy każdy centymetr przestrzeni jest ograniczony. Dwupalnikowa kuchenka, lodówka z blatem i kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika mogą być wykorzystane do zaoszczędzenia miejsca. Zaleca się również blat z jednokomorowym zlewem i rzędem nad wszystkimi urządzeniami. Jedna przestrzeń w małych mieszkaniach ma tendencję do bycia wielofunkcyjną. Oznacza to, że często na jednym końcu korytarza znajduje się obszar kuchenny, a na przeciwległym duża szafa typu walkin. Jeśli potrzebna jest większa kuchnia, warto zaadaptować oba końce przedpokoju. Ostatnio udało nam się stworzyć jadalnię w projekcie kuchni Katowice. Był to wysuwany blat z krzesłami. Można je wyjąć i odłożyć po skończonym jedzeniu, więc nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Nie jesteś świetnym kucharzem? W przedpokoju znajduje się kuchnia, która jest idealna dla Ciebie!

Niektórzy wolą, aby największe pomieszczenia w domu były przeznaczone na sypialnię lub biuro, a nie na kuchnię. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy mało gotują, jedzą na mieście lub polegają na mamie w kwestii gotowania (na przykład studenci). Dobrym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń może być również kuchnia w przedpokoju. Takie wzory są powszechne w przypadku szafek kuchennych. Są praktyczne, bo można w nich przechowywać wiele rzeczy. Nasze pomysły nie są dla tych, którzy wolą estetyczne półki czy szuflady. Jeśli nie jesteś pewien, jaki styl najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni, sprawdź artykuł: Szafki kuchenne szuflady czy półki. Dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach. Wystarczy zlewozmywak, mikrofalówka, funkcja piekarnika i kuchenka podgrzewająca. Możesz też pozbyć się zajmujących miejsce elementów, takich jak okap czy zmywarka.

Kuchnia w przedpokoju

Zaprojektowanie kuchni w korytarzu wymaga uwzględnienia warunków technicznych. Zgodnie z nimi, jeśli w aneksie kuchennym nie jest możliwe oświetlenie dzienne lub nie ma dostępu z okna, to należy zastosować inną wentylację. Jeśli masz kuchnię elektryczną lub gazową, możesz zastosować wentylację grawitacyjną (lub mechaniczny wyciąg). To wszystko, o czym należy pomyśleć. Pion kanalizacyjny jest wymagany w konkretnym miejscu na planie budynku. Jest mało prawdopodobne, że będzie to kiedykolwiek korytarz. Kuchnia w przejściu jest często wynikiem potrzeby, lub kaprysu. Może się okazać, że instalacja kuchni w korytarzu jest bardzo prosta. Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Przeniesienie kuchni do innej przestrzeni.

Czy posiadanie kuchni przechodniej jest praktyczne?

Przedpokój z kuchnią przechodnią może być praktyczny lub niepraktyczny. Wszystko zależy od osoby, która tam mieszka. Jest to świetna opcja dla młodych par, które są w stanie żyć szybko i nie gotują często w domu. Jeśli w domu jest więcej osób, na przykład dzieci, to w całym mieszkaniu słychać odgłosy gotowania, prania i ustawiania naczyń. W mieszkaniu jest coś więcej niż tylko ściany korytarza. Dodatkowo, jeśli pomieszczenie nie zostanie zamknięte ze wszystkich stron, smród będzie się roznosił do wszystkich innych pomieszczeń. Być może uda Ci się zamknąć korytarz z jednej strony i ograniczyć wentylację. Dowiedz się więcej o tworzeniu kuchni przejściowej: Kuchnia z dwoma wyjściami. Możesz też być ciekawy: Co można zrobić zamiast drzwi w kuchni?

Ogrzewanie w przedpokoju lub kuchni, lub jego brak, to kolejna ważna kwestia. Również w tym przypadku należy wziąć pod uwagę układ i plan zabudowy mieszkania. Jeśli w przedpokoju nie ma grzejnika, cały proces będzie łatwiejszy. Jeśli grzejnik został zainstalowany, trzeba będzie go usunąć. Należy to zrobić zgodnie z przepisami prawa. Będzie to miało wpływ na temperaturę w mieszkaniu. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ ciepło jest generowane w obszarach gotowania i pieczenia w kuchni. Dowiedz się więcej: Pozbądź się kaloryfera w kuchni

Jak urządzić minimalistyczną kuchnię w przedpokoju?

Minimalistyczna kuchnia w przedpokoju może występować zarówno w opisanym powyżej wyposażeniu, jak i w kolorach czy materiałach. Idealnie sprawdzi się kuchnia w stylu skandynawskim, która dzięki jasnym ścianom rozjaśnia ciemne pomieszczenia. Szafki z lekkim połyskiem wzmocnią ten efekt. Będzie to działać w połączeniu z jasnymi ścianami i meblami, aby wizualnie zwiększyć przestrzeń. Unikaj zbyt dużej ilości akcesoriów. Aby zmniejszyć chaos, przechowuj to, co możesz w szafkach i pojemnikach. Bardzo przydatna jest nauka prawidłowej segregacji odpadów. Zapoznaj się z artykułem: Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu.

Praktyczne organizery i rozwiązania, takie jak szafki cargo, mogą pomóc Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w szafkach. Możesz użyć podwójnych drzwi przesuwnych, aby zasłonić kuchnię, jeśli znajduje się ona we wnęce korytarza. Drzwi przesuwne mogą być używane do oddzielenia kuchni i salonu. Możesz również opuścić drewniane żaluzje, które są zamontowane na suficie.