Projektując kuchnię należy wziąć pod uwagę nie tylko układ mebli i materiały, z których będą wykonane, ale także funkcjonalność. Musimy również wziąć pod uwagę podłączenia elektryczne i oświetlenie. Czynników do rozważenia jest wiele, dlatego ważne jest, aby szukać profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Oświetlenie w kuchni jest nie tylko praktyczne, jest po to, aby pomóc nam w przygotowaniu ulubionych posiłków. Nie zapominajmy jednak o wymiarze estetycznym. Odpowiednia kombinacja i temperatura światła może stworzyć oszałamiający efekt, który może wizualnie powiększyć małe kuchnie lub nadać im przytulnego charakteru. Istnieje kilka podstawowych kwestii, o których należy wiedzieć, niezależnie od tego, czy planujemy zaprojektować kuchnię samodzielnie, czy zatrudnić do tego firmę zewnętrzną.

Oświetlenie do kuchni - przepisy

Dobrym pomysłem jest zawsze sprawdzenie aktualnych przepisów dotyczących oświetlenia w kuchni. Choć w mieszkaniach prywatnych nie będziemy musieli się tak bardzo przejmować oświetleniem, to jednak istnieją pewne elementy, które są wymagane i pewne kroki, które są wymagane prawnie. Może wydawać się to oczywiste, ale sztuczne oświetlenie jest wymogiem prawnym w kuchni. Dzieje się tak dlatego, że płomień z kuchenki gazowej może stać się niewidoczny w świetle słonecznym, przez co łatwo o wypadek. Kuchenki nie powinny być umieszczane obok okien. Profesjonalne firmy projektowe zawsze biorą pod uwagę aktualne prawo podczas projektowania kuchni.

Warto zauważyć, że okapy nad kuchenką prawie zawsze mają małe źródło światła. W praktyce wymogi prawne są dość proste i można je spełnić niemal "niechcący". Warto dwukrotnie sprawdzić, czy jest się zgodnym z prawem, ponieważ przepisy mogą się często zmieniać.

Świetlówki do kuchni, diody LED do kuchni

Aby móc wygodnie pracować w kuchni, potrzebne jest odpowiednie światło, które jest równomierne i rozproszone o odpowiedniej temperaturze. Jedno źródło światła może tworzyć głębokie cienie. Jeśli jest ono umieszczone centralnie, np. na suficie, to większość blatów roboczych stanie się bezużyteczna. Unikaj świateł fluorescencyjnych. Mogą być niebezpieczne ze względu na tzw. efekt stroboskopowy, który był kiedyś dość popularny. Migoczące światło z lampy może dawać złudzenie ruchu lub bezruchu. Łatwo o wypadek z urządzeniami AGD. Popularnym wyborem są diody LED. Są energooszczędne i zapewniają naturalne, jasne, komfortowe światło, które nie męczy oczu. Zbyt duża ilość światła może być równie rozpraszająca i niemiła dla oka, jak jego nadmiar. Nie zapominajmy, że więcej źródeł światła to mniej cieni na blatach. Jak zawsze musimy znaleźć złoty środek.