Okno w Twoim domu pozwala na przepływ światła słonecznego i umożliwia wygodne rozglądanie się. Niestety, rama okna nie należy do najbardziej efektownych opraw i musi być oprawiona. Na rynku istnieją tysiące opcji żaluzji, odcieni i zasłon. Ta różnorodność oferuje wiele opcji dekoracyjnych, ale również stwarza problemy.

Jak wybrać odpowiednie zasłony, rolety i żaluzje?

Wydawałoby się, że Twoim podstawowym kryterium wyboru odpowiednich dekoracji do ozdobienia okien jest gust i wystrój wnętrza. Ważne jest, aby przed zakupem zastanowić się nad funkcjonalnością każdego rozwiązania. Żaluzje, rolety i zasłony są piękną ozdobą okien, ale pełnią również funkcję praktyczną. Należy się zastanowić, czy interesuje nas tylko estetyka, czy chcemy wykorzystać ich potencjał. Żaluzje i rolety mogą służyć do zasłaniania widoków sąsiadom lub odcięcia światła dziennego od pokoju, aby można było się zdrzemnąć lub oglądać telewizję. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się rolety i żaluzje. Zasłony są trudniejsze do zaciągnięcia i zajmują więcej czasu, aby przywrócić ich oszałamiający wygląd po ponownym zasłonięciu. Takie rozwiązanie jest świetną opcją dla właścicieli domów, które są eleganckie, rustykalne lub klasyczne. Pomieszczenia wzbogacone o lekkie firanki i zasłony tworzą romantyczny i ciepły klimat.

Żaluzje czy rolety?

Nowoczesne wnętrza można wyposażyć w żaluzje i rolety. Jakie są zalety i wady każdej z opcji? Klasyczna żaluzja zapewnia większą kontrolę niż roleta. Można regulować stopień otwarcia oraz zmniejszać lub podnosić roletę, co pozwala kontrolować dopływ światła słonecznego do domu. Żaluzje są prostszym rozwiązaniem. Mogą one tylko częściowo lub całkowicie zasłonić panel okienny. Żaluzje wiążą się z dwoma poważnymi problemami. Czyszczenie żaluzji jest trudne. Odkurzanie każdej listwy i wszystkich zakamarków rolety jest czasochłonne i trudne. Mechanizm żaluzji jest bardziej podatny na zacięcia i awarie niż zwykła roleta. W tym miejscu trzeba będzie dokładnie rozważyć, czy szeroka regulacja jest bardziej pożądana niż łatwe czyszczenie.

Zasłony i rolety jednocześnie?

Czasami można znaleźć rozwiązanie, które łączy w sobie zarówno estetyczne zalety zasłon, jak i funkcjonalność rolet lub żaluzji. Polega to na zamontowaniu rolet, którymi można szybko i skutecznie zasłonić widok lub kontrolować dopływ światła. Następnie do okien mocuje się zasłony. Czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Nie jest ono zauważalne i nie powinno odwracać uwagi od eleganckich zasłon. Połączenie wygląda harmonijnie i jednolicie, jeśli żaluzje lub rolety pasują do zasłon. Oznaczałoby to, że zasłony mogą być tylko w jednym kolorze. Można również wybrać rolety lub żaluzje, które pasują do kolorów ścian lub ramek. Dzięki temu można mieć większą kontrolę nad wystrojem wnętrza. Po rozwiązaniu kwestii estetycznych można połączyć atuty różnych dekoracji okiennych i cieszyć się ich zaletami.