Czy możliwe jest posiadanie kuchni bez piekarnika? Jaki jest tego sens? Rzeczywistość jest taka, że planowanie kuchni wiąże się z planowaniem urządzeń w niej się znajdujących. Tak naprawdę piekarnik jest jednym z najbardziej podstawowych urządzeń AGD. To się zdarza, a kuchnie bez piekarników bywają budowane ze względu na brak miejsca lub oszczędność (zwłaszcza w przypadku mieszkań). Czym można zastąpić piekarnik?

Zamiast używać piekarnika, użyj kuchenki mikrofalowej

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe zachwycają różnorodnością funkcji, które są niemal identyczne jak w przypadku piekarników. Są też niewielkie, więc można je stosować w mniejszych kuchniach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Kuchnia bez piekarnika jest dzięki nim funkcjonalna. Niektóre kuchenki mikrofalowe mogą podgrzewać i rozmrażać jedzenie. Inne mają wbudowany grill kwarcowy lub ceramiczny, który pozwala na przyrządzanie ulubionych potraw, takich jak kiełbaski czy zapiekanki. Istnieją również kuchenki mikrofalowe, które mogą gotować jedzenie na parze lub wykorzystują opcję termoobiegu do równomiernego pieczenia potraw. Podstawowa wersja urządzenia zaczyna się od 200 zł.

Grill elektryczny

Grill elektryczny to świetna opcja dla tych, którzy uwielbiają przygotowywać mięso, ryby i inne potrawy "z grilla", z minimalną ilością tłuszczu. Grilla można używać również na balkonie lub tarasie, dzięki czemu będzie zdrowszy i mniej dymiący niż węgiel drzewny. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów grilli. Na wakacje możesz zabrać ze sobą także mniejsze modele. Zajmują one bardzo mało miejsca w bagażniku. Można na nich przyrządzać także tortille, chrupiące bułki i warzywa.

Prodigy - Od prehistorii do nowoczesności

Dolnośląskie projektowanie i remonty kuchni często czerpią inspirację z przeszłości. Prodiż jest częstym urządzeniem, które można zobaczyć. Był to sprzęt kuchenny, którego używały nasze babcie, gdy piekarniki nie były łatwo dostępne. Prodiż może rozwiązać problem kuchni bez piekarnika. Urządzenie to często nazywane jest "przeskalowaną" wersją piekarnika. Pozwala na przyrządzanie mięs i ryb, a także słodkich wypieków. Metalowy prodiż składa się z misy, pokrywki, grzałki i przewodu zasilającego. Ceny zaczynają się od 200 zł.

Kombiwar

Kombiwar halogenowy to mało znane, ale wielofunkcyjne urządzenie . Jest współczesnym następcą prodiża. Zazwyczaj składa się ze szklanej pokrywy i podstawy z wentylatorem i grzałką halogenową. Pozwala na szybkie smażenie, gotowanie na parze i grillowanie potraw. To niewielkie, ale wielofunkcyjne urządzenie zaczyna się od 150 zł.

Toster / mini piekarnik

Mini piekarnik, znany również pod nazwą toster oven, to świetne urządzenie do miejsc, w których nie zaplanowano piekarnika. Posiada prawie wszystkie te same funkcje co zwykły piekarnik, ale jest mniejszy w. Można w nim przyrządzić ulubione mięsa, a także świeże bułki i pizze. Nowoczesne modele oferują również grillowanie

Kuchnia bez piekarnika jest tak samo funkcjonalna. Oznacza to, że nie musisz rezygnować z ulubionych potraw z grilla i słodkich wypieków, ale nie masz też tony pracy. Urządzenie, które wybierzesz, będzie zależało od Twojego budżetu, dostępnej przestrzeni oraz tego, czy planujesz przyrządzać w nim mięsa, pizze, zapiekanki, kiełbaski i inne rodzaje potraw.