Zasłony i draperie w kuchni były kiedyś integralną częścią przestrzeni i chroniły ją przed niechcianymi sąsiadami i światłem słonecznym. Obecnie w projektach kuchennych dostępnych jest wiele funkcjonalnych opcji, które można wykorzystać w miejsce tradycyjnych zasłon. Co możesz zrobić w miejsce zasłon w swojej kuchni?

Żaluzje weneckie, w tym rzymskie, weneckie i klasyczne, to najlepszy wybór dla okien kuchennych.

Szeroka gama dostępnych kolorów, faktur i wzorów trafi w każdy gust. Rolety mogą być stosowane w małych pomieszczeniach i minimalistycznych wnętrzach. Są również bardzo uniwersalne. Klasyczne modele zwijane nie pomniejszają wizualnie przestrzeni w takim stopniu jak zasłony. Z kolei rolety rzymskie czy weneckie są składane w harmonijkę i mogą być stosowane w dużych, klasycznych wnętrzach. Należy pamiętać, że w tkaninach może gromadzić się kurz, co może nie spodobać się alergikom.

Realizacja KuchniePinio

Fotorolety w kuchni zamiast zasłon - wyjątkowe rozwiązanie dla dużych pomieszczeń

Fotorolety to nowatorskie i innowacyjne rozwiązanie. Posiadają obraz po jednej lub obu stronach. Fotorolety najlepiej sprawdzają się w kuchniach o silnym nasłonecznieniu. Są idealne do dużych pomieszczeń, gdyż małe mogą je przytłaczać i optycznie pomniejszać.

W przypadku okien w kuchni zamiast zasłon zastosuj panele

Panele są świetną alternatywą dla firanek w kuchni. Przydają się zwłaszcza w mieszkaniach z aneksem kuchennym, gdzie w nocy panuje całkowita ciemność, a podczas snu nie rozprasza nas światło. Dostępne są również popularne rolety panelowe, nazywane również ekranami okiennymi. Składają się one ze specjalnej ramy, na której montuje się tkaninę. Są one bardzo podobne do wschodnich klimatów i świetnie się prezentują.

Ekrany okienne do okien kuchennych, które są oryginalne i dekoracyjne zamiast zasłon

Częściej spotykane są w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym, ale także w kuchniach w stylu scandi. Najczęściej spotykane dekoracje to makramy, pióra, koraliki i ozdobne zawieszki. Dużo jest też bawełnianych light ballas, czyli lekkich girland i dzwonków w stylu boho, które przy otwartych oknach wydają dźwięki w rytmach delikatnej bryzy.

Drewniane żaluzje czy firanki w kuchni?

Spodobają się osobom kochającym styl skandynawski, który podkreśla minimalizm i naturalne materiały. Drewniane żaluzje sprawdzą się w aranżacjach vintage lub rustykalnych. Dodadzą Twojej kuchni elegancji i przytulności. Możesz dopasować żaluzje do swojego wnętrza dzięki szerokiej gamie kolorów drewna. Żaluzje drewniane często wykonywane są z drewna egzotycznego, co zapewnia im trwałość i odporność (zwłaszcza jeśli są lakierowane).

Okno bez firanki

Być może nie chcesz wieszać firanek w swojej kuchni, jeśli masz dylemat. Jak pokazali Holendrzy, niezasłonięte okno często można wykorzystać jako dekorację. Tradycją było pozostawianie okien bez opieki na dłuższy czas. Według legendy, podczas panowania Holendrów na morzach, żony zostawiały niezasłonięte okna, aby udowodnić mężom, że są wierne. Zaletą niezasłaniania okien jest wpuszczanie do wnętrza znacznie większej ilości światła, co optycznie je powiększa.

Realizacja KuchniePinio

Ramy okienne w żywych kolorach

Jeśli zwykła biała rama okienna wydaje się zbyt nudna, możesz wybrać kolorowe ramy, które dodadzą osobowości Twojemu wnętrzu.
Być może skusisz się na zakup witraża. To może przekształcić twoje okno w dzieło sztuki. Ten oryginalny projekt kuchni obejmuje instalację szkła ołowiowego w ramie. Ze względu na swoje unikalne wzory, kolory i kształty, szkło witrażowe będzie stanowiło wyjątkową dekorację dla Twojego okna. Przyniesie również światło do Twojej kuchni w wielokolorowych wzorach.

Nie musisz zasłaniać okien. Jeśli jednak masz widok, który nie jest zbyt ciekawy lub potrzebujesz prywatności, można zastosować zasłony. Nie muszą to być tradycyjne firanki.