Szafki ścienne były popularnym projektem w krajach zachodnich już kilkadziesiąt lat temu. W Polsce były popularne głównie dlatego, że rozwiązywały problem małych wnętrz. Do mody wracają dziś meble do zabudowy, a wśród nich wysokie szafkiwiszące.

Komu potrzebne są wysokie szafki w kuchni?

Projekty kuchni coraz częściej uwzględniają wysokie szafki w kuchni. Szafki te są szczególnie przydatne w miejscach, które nie pozwalają na zabudowę ścienną i gdzie ważny jest każdy centymetr przestrzeni. Warto rozważyć je w kawalerkach lub aneksach kuchennych, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych. W nowoczesnych i funkcjonalnych kuchniach często stosuje się wysokie szafki wiszące.

Wysokie szafki wiszące w kuchni - zalety

Szafki wiszące można powiesić na górnych poziomach, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej. W tym miejscu przydaje się pomoc. Możesz wykorzystać triki aranżacyjne, które pozwolą na stworzenie nietypowej stylizacji. Możesz też rozważyć cieniowanie, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Możesz też stopniować kolor szafek (np. Kolor szafek można skategoryzować ze względu na ich wysokość (np. ciemniejsze szafki na dole, a jaśniejsze na górze). Wysokie szafki w kuchni mają tę bezsporną zaletę, że można w nich zmieścić więcej rzeczy . Pełna konstrukcja sprawia, że na najwyższych częściach szafek nie będzie gromadził się kurz, który może rozpraszać uwagę i być trudny do wyczyszczenia.

Wysokie szafki w kuchni to funkcjonalne rozwiązanie.

Jedną z największych zalet wysokich szafek kuchennych jest funkcjonalność, która pozwala na umieszczenie w kuchni większej ilości akcesoriów. Można to osiągnąć w sposób, który ułatwi codzienne korzystanie z kuchni. Wszystkie przedmioty, których najczęściej używasz umieść na wysokości oczu i w zasięgu ręki. Dotyczy to zarówno codziennej zastawy stołowej, sztućców, jak i garnków, patelni oraz akcesoriów kuchennych. Na kolejnej półce możesz umieścić rzeczy, których używasz rzadziej lub tylko okazjonalnie (takie jak robot kuchenny czy maszynka do mięsa lub np. foremki do świątecznych ciastek). Pełną funkcjonalność półek zapewnią specjalne przegrody i organizery.

Wysokie szafki wiszące w kuchni - wady

Ważne jest, aby pamiętać, że wysokie szafki mogą być zainstalowane w kuchni tylko wtedy, gdy istnieje równy sufit . W przeciwnym razie takie szafki mogą wyglądać nieatrakcyjnie i nierówno. Pełnowymiarowe szafy wbudowane mogą stworzyć wrażenie zagracenia pomieszczenia. Aby uzyskać bardziej zachęcające wnętrze i lepszy efekt wizualny, nad szafkami można umieścić lampy halogenowe. Osoby o niskim wzroście mogą mieć problem z wykorzystaniem wysokich szaf wnękowych.

Szafki kuchenne do zabudowy o dużej wysokości mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Wysokie szafki, które sięgają sufitu, są świetną opcją do aranżacji kuchni.