Każdy wie, że tu i ówdzie można spotkać wyspy kuchenne. Co to jest? Coraz częściej zdarza się, że projektuje się kuchnie z wyspą na ich środku. Czy to trend, czy pragmatyczne rozwiązanie? Jakie są różne rodzaje wysp? I o czym należy pamiętać przy projektowaniu?

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to druga przestrzeń robocza, którą można umieścić na środku lub z boku kuchni. Można ją wykorzystać jako blat roboczy lub płytę indukcyjną, albo jako zlewozmywak. Do wyspy kuchennej można wejść z czterech stron. Można ją również połączyć z jedną ścianą, dzięki czemu dostęp do niej będzie możliwy z trzech stron. Innymi słowy:

Wyspa kuchenna to:

Wyspa kuchenna to blat znajdujący się na środku lub w pobliżu centrum kuchni, który umożliwia łatwy dostęp ze wszystkich stron.

Wyspa kuchenna - planowanie

Przy wyborze wyspy kuchennej należy zastanowić się nad funkcjami, jakie wyspa miałaby spełniać. Jakie jest przeznaczenie kuchni? To pomieszczenie często służy nie tylko do gotowania. Służy do gotowania, ale też często tam jemy. Jest to ważne, ponieważ musimy zaplanować i zaprojektować dostęp do mediów - prądu , wody . Nawet najprostsze wyspy powinny być przemyślane i skonsultowane z projektantem kuchni. Dzięki temu wyspa kuchenna będzie praktyczna i spełni nasze oczekiwania.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa - blat to najprostsza wersja. Czym jest wyspa kuchenna z blatem? Jest to po prostu dodatkowy zestaw lub szafki na środku, ale może mieć również płytę na blacie. Główną zaletą jest to, że mamy dużą powierzchnię, do której można łatwo dostać się z wielu stron. Jest to szczególnie przydatne dla tych, którzy lubią gotować z rodziną i przyjaciółmi. Można również wyposażyć wyspę kuchenną w kuchenkę lub płytę grzewczą, dzięki czemu będziemy mogli przygotować i ugotować posiłek. Możliwe jest również wyposażenie wyspy w zlew. Może to być problematyczne, jeśli wybierzemy kuchenkę gazową, ponieważ nie można łatwo zainstalować rur gazowych. Można również wybrać wyspę, która łączy w sobie wszystkie powyższe elementy - będzie to jednak wymagało sporo miejsca.

Wyspa kuchenna z marmurowym blatem.

Wyspa kuchenna ze zlewem, siedziskami i nogami (jest też miejsce na nogi).

Do stworzenia wyspy kuchennej służy piec elektryczny.

 

Wielkość pomieszczenia w porównaniu z wielkością wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna nie jest konieczna w każdym pomieszczeniu. Jakie jest jej przeznaczenie w kuchni? Należy pamiętać, że wyspa kuchenna wymaga dużego pomieszczenia. Poruszanie się po kuchni może być problemem. Wyspy najlepiej sprawdzają się w dużych mieszkaniach, mieszkaniach z otwartą kuchnią oraz w kawalerkach. Wyspy te mogą służyć do przygotowywania posiłków, a także stwarzają ciekawe możliwości aranżacji przestrzeni. Można je wykorzystać do wydzielenia obszarów w kuchni, które są połączone z salonem lub jadalnią. Może być wykorzystana do wydzielenia przestrzeni w kuchni. Wyspa kuchenna jest bardzo niepraktycznym rozwiązaniem dla małych kuchni. Będzie ona raczej utrudniać niż ułatwiać pracę. Przed realizacją jakiegokolwiek projektu należy skonsultować się ze specjalistą. Taki fachowiec doradzi nam wielkość i kształt projektu, a także ostrzeże przed częstymi błędami.

Wyspa kuchenna - zalety

Jeśli w naszej wymarzonej kuchni uda nam się zamontować wyspę, szybko dostrzeżemy wiele korzyści. Po pierwsze, wyspa to dodatkowy blat, który można wykorzystać do przygotowywania posiłków. Często znajduje się na nim kilka dodatkowych szafek do przechowywania drobnego sprzętu AGD czy naczyń. Wyspa kuchenna zachęca do wspólnego gotowania, co pomaga wzmocnić więzi rodzinne i społeczne. Ponieważ wszyscy widzą ladę z wielu stron, możliwa jest wspólna praca podczas przygotowywania dania. Poza spotkaniami rodzinnymi i imprezami na stojąco, najlepsza impreza jest w kuchni. Wyspa kuchenna to świetny dodatek do każdej kuchni. Warto ją mieć. Wszyscy ci, którzy kiedykolwiek mieli potrzebę podania wielu talerzy, misek i dzbanków wszystkim na przyjęciu wiedzą, że to świetny pomysł. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu na środku blatu.