Poddasze to niełatwe miejsce dla architektów i projektantów. Obszar ten wymaga staranności, przygotowania i fachowej wiedzy. Jak bezpiecznie poprowadzić kuchnię i inne instalacje na poddaszu?

Projektowanie kuchni na poddaszu

Zaprojektowanie kuchni na poddaszu może być trudne ze względu na skosy, które często krzyżują plany stworzenia funkcjonalnego wnętrza. Odrobina wiedzy i kilka trików projektowych może pomóc w stworzeniu kuchni marzeń. Ważne jest, aby małe pomieszczenia dekorować jasnymi kolorami i optymalnym oświetleniem, dzięki czemu optycznie powiększy się przestrzeń. Najważniejszymi etapami projektowania kuchni są planowanie i projektowanie. Kluczowe jest rozważenie wszystkich za i przeciw oraz dokonanie najlepszych wyborów. Wytyczenie trasy instalacji elektrycznej jest jednym z najtrudniejszych zadań.

Jak zaplanować instalację na swoim poddaszu?

Drewno, które łatwo zapala się od ognia, może utrudnić instalację elektryczną. Ważne jest, aby prawidłowo poprowadzić instalację. Przy planowaniu rozmieszczenia kuchenki elektrycznej i lodówki, zmywarki czy innych urządzeń podłączonych do gniazdek elektrycznych należy uwzględnić potrzeby każdego z domowników. Na początku planuje się rozmieszczenie odbiorników o dużej mocy, takich jak grzejnik. Każdy z nich będzie wymagał osobnego obwodu. Przy wyborze obwodów należy wziąć pod uwagę liczbę odbiorników, które będą zainstalowane w kuchni. Lepiej jest projektować z dwoma gniazdami więcej niż z jednym. Następnie planuje się rozmieszczenie obwodów.

Jak zainstalować instalację elektryczną na poddaszu?

Ważne jest, aby pamiętać, że przewody elektryczne muszą być zainstalowane na poddaszu. Zapewni to bezpieczeństwo podczas przyszłego użytkowania. Najczęściej przewody dwuwarstwowe będą stosowane na uchwytach wykonanych z niepalnego, specjalistycznego tworzywa. Bardziej zaawansowane i praktyczne jest układanie poszczególnych przewodów w elastycznych rurkach. Pozwala to na wymianę uszkodzonego przewodu bez ingerencji w całą ścianę.

Jak bezpiecznie poprowadzić instalację na poddaszu

Wszystkie punkty świetlne należy montować w tym samym miejscu, w którym miały się znajdować - w pobliżu kabla zasilającego. Wystające lampy montuje się zazwyczaj na poprzeczkach o konstrukcji stalowej lub drewnianej, które następnie umieszcza się pod płytą gipsową. Osłony podpowierzchniowe są lepsze dla lamp, które są montowane wewnątrz paneli (np. halogeny), ponieważ będą chronić przed nagrzewaniem. Ważny jest prawidłowy montaż rozdzielnicy - powinna znajdować się w miejscu, do którego mają dostęp wszyscy domownicy oraz w środku lub na poddaszu, tak aby przewody były rozdzielone w jak najmniejszej odległości.

Ochrona obwodów elektrycznych

Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie obwodów. Ułatwi to sprawę w sytuacji awaryjnej. Powszechnie uznaje się, że na poddaszu nie powinno być więcej niż 6 punktów i że powinny być one zabezpieczone bezpiecznikiem o prądzie nie większym niż 16 A. Dodatkowo obwody gniazdek powinny być chronione wyłącznikami, które wytrzymują maksymalny prąd 30mA. Tym może zająć się profesjonalnie projektant kuchni.