Kuchnia jest obszarem który musi być atrakcyjny, praktyczny dekorujący, bezpieczny i wygodny używać. Bezpieczeństwo i komfort to ważne względy, gdy z kuchni korzysta osoba starsza. Jak wszyscy wiemy, z wiekiem zmniejsza się nasza sprawność fizyczna, mamy problemy ze sprawnym poruszaniem się i zginaniem. Czy można uczynić kuchnię bardziej przyjazną dla seniora? Można, ale trzeba pamiętać, co zrobić, aby kuchnia była bardziej dostępna dla seniorów.

Kuchnia dla osoby starszej - zabudowa

Przy projektowaniu kuchni dla seniorów ważne jest uwzględnienie ergonomii i zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca. Seniorzy są mniej zwinni niż w młodości. Do tego typu kuchni najlepiej wybrać niższe szafki, najlepiej takie z wysuwanymi szufladami. Dzięki temu dostęp do wszystkich przedmiotów znajdujących się w środku będzie znacznie łatwiejszy, bez konieczności sięgania do szafki. Można również rozważyć systemy Cargo, które pozwalają na przechowywanie żywności i innych akcesoriów przy jednoczesnym nieograniczonym dostępie do zapasów. Górne szafki są nieco trudniejsze do przechowywania, ponieważ nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca. Warto przyjrzeć się ich obniżeniu, aby można było do nich sięgnąć bez konieczności sięgania po stołek. Powszechnie wiadomo, że kuchnie dla osób starszych są zaprojektowane tak, aby umożliwić łatwy dostęp do wszystkich urządzeń i innych przedmiotów.

Funkcjonalna kuchnia dla seniora - właściwe rozmieszczenie sprzętu AGD

Ważne jest takie rozmieszczenie sprzętu AGD, aby ułatwić osobom starszym korzystanie z kuchni. Dobrym pomysłem jest umieszczenie lodówki w pobliżu wejścia do kuchni i w sąsiedztwie blatu roboczego. Ułatwi to rozpakowywanie przedmiotów czy przygotowywanie potraw. Zlew powinien znajdować się dalej - warto zainwestować w płytszy model, który ułatwi mycie naczyń. Główna powierzchnia robocza powinna znajdować się pomiędzy kuchenką a zlewem. Pozwoli to na szybkie i sprawne przygotowanie potraw bez konieczności chodzenia po kuchni. Płyta indukcyjna może zastąpić tradycyjną kuchenkę gazową lub elektryczną. Ułatwia ona korzystanie z ciężkich garnków i chroni przed przypadkowym poparzeniem.

Indywidualnie zaprojektowane kuchnie dla osób starszych

W praktyce trudno jest poznać wszystkie potrzeby danej osoby. Funkcjonalna kuchnia dla niepełnosprawnego seniora musi być zaprojektowana inaczej niż pomieszczenie dla kogoś, kto może się jeszcze samodzielnie poruszać. Rozmowa o takim projekcie z projektantem to dobry pomysł. Zaproponuje on konkretne i sprawdzone rozwiązania. Pomoże na przykład wybrać oświetlenie przyjazne dla oczu czy meble umożliwiające poruszanie się.

Przystosowanie kuchni dla seniorów nie jest łatwe. Jednak dzięki pomocy i wskazówkom profesjonalistów można mieć pewność, że babcia jeszcze przez wiele lat będzie gotować pyszne posiłki i tradycyjne dania dla swojej rodziny. Ich smak jest bezcenny ....