Każdy kucharz marzy o funkcjonalnej, pięknej kuchni. Problemem jest tylko to, od czego zacząć, jeśli chodzi o projektowanie kuchni. Chcemy móc gotować wszystkie pyszne dania i korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, a także w pełni wyrażać swoje kulinarne pasje. Warto zatrudnić profesjonalną firmę do projektowania kuchni na zamówienie, aby chociaż częściowo zrealizować swoje marzenie. O czym powinniśmy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Szukasz małej czy dużej kuchni?

Wiemy, że rozmiar ma znaczenie, ale jeszcze tego nie wiemy. W jaki sposób zaprojektować kuchnię? Zaczyna się od dokładnej oceny przestrzeni, którą chcemy przeznaczyć na tę kuchnię . Ważne jest, aby ocenić nasze obecne warunki mieszkaniowe. Duża przestrzeń da nam dużo więcej miejsca niż mniejsza, funkcjonalna kuchnia. Różnica będzie widoczna w kuchniach na zamówienie, które powstają w nowym budynku lub w remontach starszych budynków. Bez względu na sytuację, pomiar pomieszczenia powinien być wykonany jak najdokładniej. Eksperci projektujący kuchnie na zamówienie będą mogli zmierzyć przestrzeń ręcznie i bardziej precyzyjnie, ale nawet nieco niedokładny pomiar da nam wyobrażenie o przyszłym charakterze pomieszczenia.

Nawet na kartce papieru możemy narysować projekt kuchni. Choć jest to szkic, nie będzie to widok ostateczny. Jest to jednak dobre miejsce na początek. Jeśli zdecydujesz się zacząć w ten sposób, zapoznaj się z tekstem, który napisaliśmy o tym, jak narysować projekt kuchni w kratkę. Także o tym, o czym należy pamiętać podczas jego rysowania.

Projekt kuchni - od czego zacząć, gdy chodzi o funkcjonalność?

Profesjonaliści projektujący kuchnie na zamówienie mają wiele do zaoferowania i chętnie służą radą i sugestiami. Musimy jednak mieć jasną wizję tego, jakie są nasze oczekiwania. Choć po konsultacji ze specjalistą możemy chcieć wprowadzić zmiany, powinniśmy rozważyć pewne rzeczy już na wczesnym etapie planowania. Jak zaprojektować kuchnię - od czego zacząć? Na początku zdecydujmy, do czego będzie służyła nasza kuchnia. Czy jest to przede wszystkim miejsce do przygotowywania posiłków, czy chcemy, aby służyła również jako jadalnia? Czy zrobimy w niej wyspę kuchenną? Czy może cenimy sobie przestrzeń na środku pomieszczenia. Czy uwzględniamy specjalne potrzeby domowników, np. małe dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne ? Czy wymienimy sprzęt AGD, czy będziemy nadal korzystać z tych, które mamy?

Projekt kuchni - Od czego zacząć, gdy marzenia są zagrożone?

Projektując kuchnię swoich marzeń pamiętaj o jednym - kuchnie na zamówienie to często inwestycja na lata. Zaprojektowanie, wybudowanie i utrzymanie kuchni nie jest tanie. Oznacza to, że należy wziąć pod uwagę funkcje, jakie kuchnia będzie pełniła w przyszłości. Jeśli planujemy zainstalować lodówkę lub zmywarkę, jak będzie do niej dostęp, jeśli się zepsuje? A może da się ją zdemontować, by znów zaczęła działać? Funkcjonalny projekt kuchni - od czego zacząć zakupy sprzętu AGD? Lepiej nie dać się skusić najnowszym modelom, których nikt jeszcze nie przetestował. Postawić na rzeczy pewne.

A co z użytkownikami? Częstym błędem jest przebudowywanie kuchni dla dużej rodziny po tym, jak dzieci już dorosły. Kończymy z kuchnią, która była zaprojektowana dla pięciu osób, ale teraz korzystają z niej tylko rodzice. Może się też zdarzyć, że młoda para buduje kuchnię na własny użytek, ale potem pojawia się dużo dzieci i kuchnia staje się zbyt zatłoczona. Zobaczmy, jak nasze potrzeby i pragnienia zmienią się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Jak zaprojektować szybką kuchnię - od czego zacząć?

Program do projektowania kuchni to świetny sposób na szybkie zaprojektowanie kuchni. Znacznie ułatwi on ten proces, a często pozwala na zaprojektowanie kuchni w 3D. Oto lista programów do szybkiego projektowania kuchni, które polecamy wypróbować: Szybkie projektowanie kuchni - Programy. Z tych programów można skorzystać.