Zgodnie ze starym powiedzeniem "małe jest piękne", mała kuchnia w bloku może być nadal piękna i funkcjonalna, jeśli jest dobrze zaprojektowana i zorganizowana. Duże domy z dużymi aneksami kuchennymi mogą w pełni oddawać się swoim twórczym zapędom. Właściciele mniejszych lokali w blokach muszą jednak umieć połączyć praktyczną funkcjonalność i estetykę. Choć nie jest to łatwe zadanie możliwe jest stworzenie kuchni, której będą zazdrościć wszyscy gospodarze.

Mała kuchnia - sprytnie walcz o przestrzeń

Wiele mieszkań w blokach pamięta czasy PRL-u, kiedy funkcjonalność była pojęciem bardziej konwencjonalnym. Większość rozwiązań, które nie są praktyczne, można poprawić, by zyskać nieco więcej miejsca w pomieszczeniu. Nawet kilka centymetrów dodatkowej przestrzeni to często duża poprawa komfortu pracy. Warto wkomponować parapet w blat roboczy, jeśli w kuchni znajduje się nad nim okno. Dzięki temu nie tylko zyskamy trochę miejsca na akcesoria i zioła, ale także poprawimy harmonię estetyczną pomieszczenia, co spowoduje jego optyczne powiększenie. Opcją może być wysuwany lub składany blat roboczy. Pozwoli to na przygotowanie bardziej skomplikowanych posiłków, ale nie zakłóci możliwości zrobienia kanapek czy kawy dla gości.

Kuchnia w blokach - aranżacja zmienia wszystko

Mała kuchnia jest często zaniedbywana. Ponieważ uważają, że do stworzenia pięknej aranżacji potrzebna jest duża przestrzeń, właściciele małych kuchni skłonni są nawet nie próbować ich zmieniać. To nieprawda. Nawet najmniejszą kuchnię można uczynić bardziej przestronną i optycznie powiększyć. W pierwszej kolejności należy rozważyć zmianę koloru ścian i mebli. W takich miejscach dobrze sprawdzają się klasyczne biele i pastele. Jasne lakierowane meble sprawią, że mała kuchnia w bloku będzie wyglądała na większą. Dobrą opcją są również nowocześnie wyglądające przeszklenia i błyszczący chrom. Lustrzane meble sprawią, że kuchnia będzie wydawała się większa i bardziej przytulna. W małej przestrzeni można również umieścić długi rząd lub szafki nad blatem. To wizualnie wydłuży ścianę i poprawi wygląd kuchni.

Małe kuchnie - Projekt indywidualny jest wliczony w cenę.

Choć standardowe wymiary są wygodne, może się okazać, że w małej kuchni nie będziesz mógł ich wykorzystać. Kuchnie w bloku często mają niezagospodarowany narożnik lub duże szczeliny między meblami. Jest to problem nie tylko pod względem estetycznym, ale również dlatego, że można by je wykorzystać do przechowywania sztućców i wiktuałów. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się rozwiązanie na wymiar. W małej kuchni trzeba walczyć o każdy centymetr. Przy standardowych meblach często jest to niemożliwe. Meble na zamówienie mają jednak tę zaletę, że nie są ograniczone do istniejącego wyboru mebli i można je dostosować do potrzeb, aby stworzyć kuchnię naszych marzeń.