Kwiaty mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie i jakość powietrza w pomieszczeniach. Stanowią również wspaniałe dekoracje w Twoim domu. Kwiaty sprawiają, że przestrzeń czuje się przytulniej i bardziej świeżo, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek. Podczas gdy większość z nich toleruje wilgotny klimat, rośliny w kuchni będą narażone na gorące i tłuste opary podczas gotowania. Ważne jest, aby miały piękny wygląd, ale były też odporne na trudniejsze warunki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów zielonych dekoracji do kuchni?

Aranżacja kuchni i kwiaty

Oprócz regularnego podlewania, wszystkie rośliny wymagają światła słonecznego do wzrostu i kwitnienia. Podczas gdy niektóre gatunki mogą mieć mniejsze wymagania, inne wymagają więcej światła. Jednak właściwe oświetlenie jest tym, co nadaje roślinom ich piękny wygląd: jędrne liście, zdrowe łodygi i bujne kwiaty. Rośliny nie nadają się do ciemnych, wąskich pomieszczeń z ograniczoną ilością okien. Problemem tym należy zająć się już na wczesnym etapie projektowania wnętrz. Należy wspomnieć, że projektowanie kuchni powinno być pozostawione w rękach ekspertów. Chcemy również, aby aranżacja służyła kwiatom. Pomogą nam oni znaleźć najlepsze rozwiązania, aby kuchnia była bardziej zorganizowana i zagospodarować przestrzeń. Mogą to być dodatkowe półki, więcej miejsca w narożnikach lub na ścianach, czy większy parapet. Pozwoli to zachować niezbędną funkcjonalność i nie będzie powodować zakłóceń w codziennych czynnościach.

Kwiaty w kuchni - jakie wybrać?

W kuchni najlepiej sprawdzą się rośliny, które rosną do góry. Rośliny tworzące kaskady zwisających gałęzi, zwłaszcza w pobliżu miejsc przygotowywania posiłków, nie będą praktyczne. Nie oznacza to jednak, że należy zadowolić się prostymi, sprawdzonymi rozwiązaniami. Kwiaty w kuchni mogą wyglądać bardzo efektownie, a dodatkowo są odporne na ekstremalne warunki i łatwe w utrzymaniu. Do takich gatunków należą między innymi sukulenty. To świetna opcja dla osób zabieganych lub zapominalskich, a także tych, które często podróżują. Ponieważ ich liście gromadzą wodę, można je podlewać nawet co dwa tygodnie. Kaktusy, zarośla, kalanchoe, sansewierie, zamiokulkasy i kamienne litopsy to jedne z najczęściej spotykanych odmian. Piękne i łatwe w pielęgnacji są również draceny, kliwerki. Te gatunki są bardzo atrakcyjne, w tym fiołki afrykańskie, clivias i skrzydłokwiaty z ozdobnymi liśćmi. Będą one jednak wymagały więcej pielęgnacji, aby zachować swoje piękno.

Kwiaty w kuchni mogą być zarówno małą dekoracją, jak i dużą. Wszystko zależy od tego, jak udekorujemy to pomieszczenie. Pięknie urządzona kuchnia będzie centralnym punktem każdego domu lub mieszkania. Będzie odzwierciedlać osobowość właściciela i będzie stanowić punkt centralny.