Wyspy kuchenne stają się popularnym trendem we współczesnych wnętrzach. Jest to świetne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Można ją wykorzystać w kuchniach tradycyjnych, skandynawskich i industrialnych. Piękno wyspy kuchennej polega na tym, że jeśli jest dobrze zaaranżowana, może wyglądać olśniewająco w każdym stylu. Co zrobić, aby wyspa była zarówno funkcjonalna, jak i piękna?

Właściwe oświetlenie jest niezbędne, aby oświetlić blaty wyspy i uzupełnić jej projekt. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do wyspy kuchennej? Oto podstawy, o których warto pamiętać podczas zakupów lamp.

Jak jasno powinna być oświetlona wyspa kuchenna?

Wyspa w kuchni może pełnić wiele funkcji. Wszystko zależy od tego, jak zostanie oświetlona. Wyspa powinna być ciepła i łagodna, jeśli będzie pełnić funkcję strefy bufetowej, w której członkowie rodziny będą delektować się posiłkami i wspólnie spędzać czas. W tej sytuacji najlepiej wybrać lampy o barwie pomiędzy 2700 a 3500K. Takie światło sprawia, że przestrzeń czuje się przytulniej i łatwiej się w niej zrelaksować. Jeśli jednak wyspa ma służyć jako dodatkowa powierzchnia robocza w kuchni, ciepłe światło lampy nie sprawdzi się. Na wyspie powinna znajdować się kuchenka, zlew lub inne miejsce do przygotowywania posiłków. Ważne jest, aby światło nad nią było jasne i chłodne, aby blat nie był zbyt gorący i niewygodny.

Pamiętaj, że im dłuższa jest wyspa, tym więcej lamp powinieneś nad nią zainstalować. Ta przestrzeń powinna być dobrze oświetlona. Dlatego ważne jest, aby lampy z wąskimi kloszami zamontować w takiej odległości, aby światło odbijało się od jednej tafli. Wybierając długie paski ledowe na kablach, powinieneś wybrać długość dopasowaną do długości blatów.

Należy pamiętać o tym, że: Jeśli na wyspie ma być zainstalowana kuchenka, pamiętaj, aby wybrać lampy wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Lampa z materiałowym kloszem, umieszczona w pobliżu kuchni, nie jest dobrym pomysłem. Dobrze sprawdzą się lampy z kloszami wykonanymi z plastiku lub szkła.

Dlaczego warto wybrać lampy wiszące nad wyspą?

Lampy wiszące to nie jedyny sposób na oświetlenie wyspy. Dlaczego jednak polecamy ten styl oświetlenia? Jest to opcja bardziej atrakcyjna niż inne lampy. Lampy sufitowe są funkcjonalne, ale nie tak efektowne.

Doskonale sprawdzą się tu lampy wiszące. Wyspa kuchenna to przestrzeń, która oddziela przestrzeń mieszkalną od kuchennej. Można je również wykorzystać do stworzenia unikalnego połączenia dekoracji obu przestrzeni. Warto zastanowić się nad sposobem rozmieszczenia lamp i kolorystyką. Ważną kwestią przy wyborze lamp jest również funkcjonalność. Oświetlenie wyspy kuchennej powinno być wyraźne, a lampy powinny kierować strumień światła w stronę blatu. Lampy sufitowe powinny być tak dobrane, aby światło było rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu. Lampy wiszące o odpowiedniej wysokości skupią światło na wyspie.

Jaka wysokość jest właściwa? To wszystko zależy od wysokości wyspy i domowników. Należy pamiętać, że z wyspy często korzysta jednocześnie kilka osób stojących po obu stronach blatu. Ważne jest, aby nie montować lamp zbyt nisko. Najlepiej zaopatrzyć się w lampę, której długość można regulować, dzięki czemu można zdecydować, jaka wysokość sprawdzi się najlepiej w danej aranżacji.

Jak dużo światła powinny dawać lampy?

Warto krótko wspomnieć, czym tak naprawdę są tajemnicze lumeny. Choć termin ten staje się coraz bardziej powszechny, nie każdy wie, co on właściwie oznacza. Lumeny odnoszą się do jednostki strumienia świetlnego, jaki emituje dana lampa lub żarówka. Najprościej mówiąc, lampa, która świeci najjaśniej ma więcej lumenów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu koncepcja ta nie ogranicza się do nowoczesnych lamp z wbudowanymi panelami LED. Dostępne na rynku żarówki LED mają oznaczenie lumenów. Jest to ważniejsze niż przelicznik na wat.

Dobrze, powiedz mi teraz, ile lumenów powinny mieć lampy nad kuchenną wyspą. Przeznaczenie wyspy będzie decydowało o mocy i barwie światła. Mocniejsze światło jest lepsze, jeśli wyspa będzie używana do gotowania. Oświetlenie blatu kuchennego powinno mieścić się w granicach 500-700 lumenów/m2, zgodnie z powszechnie przyjętym przelicznikiem. Jeśli wyspa ma służyć jako substytut tradycyjnego stołu, światło może być słabsze, a liczba lumenów mniejsza. Jeśli nadal nie przekonują Cię lumeny, oto przelicznik, który pomoże Ci dostrzec ich moc. Są to wartości przybliżone, a jakość lumenów może się różnić w zależności od producenta.

 • 250lm - 25W
 • 470lm - 40W
 • 800lm - 60W
 • 1050lm - 80W
 • 1500lm - 100W
 • 2400lm - 150W

Pamiętaj: Nie musisz wybierać między dużą ilością światła a jego barwą. Coraz większą popularnością cieszą się lampy LED, w których można regulować natężenie i barwę światła. Lampy te mogą być sterowane za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Rodzaj instalacji będzie determinował funkcjonalność lamp. Jeśli posiadamy mniejsze lampy, należy odpowiednio przygotować instalację, aby można było je włączać pojedynczo lub jednocześnie.

Lampy wiszące to świetny sposób na udekorowanie wyspy kuchennej.

Jak już wspomnieliśmy, estetyka lamp wiszących jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze. Jakie lampy wybrać, aby wyspa wyglądała bardziej efektownie? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Wybór dla tych, którzy kochają nowoczesny minimalizm

Nowoczesna, minimalistyczna i funkcjonalna lampa wisząca z panelem ledowym. Jako oświetlenie do blatów kuchennych coraz popularniejsze stają się regulowane kable i listwy ledowe. Lampy te mają tę zaletę, że można regulować ich długość. Niektóre lampy mają ponad 100 cm długości. Fascynujące jest również to, że mimo prostego wyglądu mogą być atrakcyjne, np. z unikalnym kolorowym wykończeniem.

Wybór dla tych, którzy szukają praktycznych rozwiązań

Lampy wykonane ze szkła są eleganckie, wytworne i proste w utrzymaniu. Najlepiej sprawdzają się lampy z kolorowego szkła z kloszami otwieranymi do dołu. Światło odbite przez kolorowe szkło miękko pochłonie przestrzeń. Jednak większość promieni dotrze do blatu, ponieważ to właśnie tam znajduje się cel oświetlenia wyspy. Ważna jest również łatwość czyszczenia szklanych kloszy. Pozostaną one piękne i błyszczące dzięki przetarciu miękką szmatką.

Dla miłośników gorących trendów

Niepozorne rurki to najgorętszy trend tego sezonu. Nowoczesne aranżacje stały się możliwe dzięki temu kształtowi. Cienkie rurki zawieszek zapewniają wąski, ale wyraźny strumień światła. Takie lampy świetnie nadają się do punktowego oświetlenia. Upewnij się, że masz kilka miejsc na umieszczenie ich obok siebie, jeśli wybierzesz je nad wyspą kuchenną. Ten typ lampy ma tę zaletę, że jest dostępny w jednej kolekcji ze spotami sufitowymi. Dzięki temu możesz uzupełnić swoje oświetlenie kuchenne, zachowując jednocześnie spójność stylistyczną.

6 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie oświetlenie do Twojej wyspy.

 1. Zastanów się, jaką funkcję pełni Twoja wyspa - czy jest to blat, czy miejsce do spożywania posiłków? Będzie to miało wpływ na wybór oświetlenia.
 2. Zwróć uwagę na barwę i moc światła.
 3. Nie należy pomijać nowych możliwości, takich jak ściemniacze, włączniki dwufazowe, czy zmiana barwy światła. Warto.
 4. Dokładnie wymierz swoją wyspę i kup tyle lamp, aby równomiernie ją oświetlić.
 5. Poświęć chwilę na zastanowienie się nad wysokością, na jakiej powinny być zamontowane lampy. Jest to zależne od wzrostu domowników i hokerów, które będą stały przy wyspie.
 6. Pamiętaj, że wyspa jest łącznikiem pomiędzy Twoją kuchnią a salonem. Wybierz lampy, które będą pasowały do obu pomieszczeń.