Przy projektowaniu domu lub wyborze mebli do mieszkania często pojawia się termin ergonomia. Wielu osobom ergonomia kojarzy się z luksusem lub wygodą. Jest to jednak szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko komfort. Czym jest ergonomiczna kuchnia? I jak każdy może ją posiadać?

Projektowanie zgodnie z nauką

Aby w pełni pojąć pojęcie ergonomicznej kuchni, musimy najpierw sięgnąć do encyklopedycznej definicji. "Ergonomia" to greckie słowo, które można swobodnie przetłumaczyć jako nauka o pracy. Odnosi się do dostosowania narzędzi i miejsc pracy do możliwości człowieka. Można ją podsumować w następujący sposób: projektowanie ergonomiczne dąży do osiągnięcia jak najlepszej współpracy pomiędzy użytkownikiem, przestrzenią, maszynami i narzędziami, z którymi pracuje. Ergonomiczna kuchnia to taka, która spełnia wymogi bezpieczeństwa, higieny i komfortu. Stworzenie takiej przestrzeni nie jest łatwe. Zaprojektowanie ergonomicznej kuchni wymaga wyważenia przestrzeni, estetyki i środków finansowych. Łatwiej jest zaprojektować takie pomieszczenia od podstaw niż dostosować istniejące kuchnie do zasad ergonomii - ale ten luksus jest zwykle dostępny tylko dla osób budujących nowy dom. Czy właściciele mieszkań w blokach lub gotowych domów muszą zapomnieć o bezpieczeństwie i wygodzie? Do stworzenia profesjonalnego projektu nie jest konieczne większe zaangażowanie.

Ergonomiczna kuchnia - jakie jest rozwiązanie?

Nie chodzi tu o poprawę wygody. Inwestowanie w ergonomię pomoże Ci zaoszczędzić czas i miejsce. Badania w tym zakresie wykazały, że przestrzeganie zasad ergonomii może skrócić czas przygotowywania posiłków nawet o 60%. Odpowiednie oświetlenie, dobrze zaplanowany układ i wysokie blaty mogą sprawić, że czas spędzony w kuchni będzie krótszy. Oznacza to, że więcej czasu można poświęcić na relaks, zabawę z dziećmi lub pracę. Oznacza to również niższe rachunki. Ergonomiczna kuchnia może poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń i mebli wyeliminuje konieczność chodzenia z ciężkimi naczyniami i schylania się, by dosięgnąć zbyt niskich blatów. Za taką przestrzeń będziemy wdzięczni. Ułatwi nam ona życie i pomoże w osiąganiu celów we wszystkich dziedzinach życia. Czasami stworzenie takiej przestrzeni jest trudne. Mała powierzchnia lub źle zaplanowany układ mogą to utrudnić. Warto nie poświęcać bezpieczeństwa i komfortu dla wygody. Praktycznie każdą kuchnię można unowocześnić lub ulepszyć tak, aby zapewnić przynajmniej część komfortu.