Dziś o tym, gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy? To bardzo istotne pytanie, wszak wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Musimy przyznać, że my również to pytanie często słyszymy podczas projektowania kuchni. Oto nasze podpowiedzi.

Gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy – funkcjonalne rozwiązania

Oczywistym jest, że rozstawienie sprzętów AGD w kuchni powinno zapewnić bezpieczeństwo podczas ich użytkowania oraz wygodę. Jeśli chodzi o ekspres do kawy, warto postawić go w okolicy lodówki – szczególnie, jeśli lubisz kawę z mleczną pianką, będziesz mieć świeże mleko zawsze pod ręką. Warto, by jak najbliżej mieć dostęp do kosza na śmieci, do którego będzie można wyrzucić fusy. Najlepiej, by sprzęt znajdował się również w pobliżu szafki z filiżankami, by móc szybko je wyciągnąć i podstawić pod ekspres. Ta druga opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku ekspresów kapsułkowych. Warto obok nich znaleźć miejsce na stylizowany pojemnik do kapsułek.

Małe mieszkanie – gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy?

Bez względu na rozmiar kuchni, zawsze możesz pozwolić sobie na ekspres do kawy. Nawet jeżeli jest to nieustawna kuchnia w bloku. Projektanci sprzętów AGD o to zadbali. Sięgnij po kompaktowe ekspresy, które mimo niewielkich wymiarów, potrafią wyczarować wiele rodzajów kaw. Jeśli jesteś praktyczną osobą, sięgnij po wygodny w użytkowaniu ekspres kapsułkowy. Zwykle jest małych wymiarów i możesz umieścić go niemal w każdym kącie. Nie potrzebujesz do niego dodatkowego mleka itp. zatem bez znaczenia będzie fakt czy postawisz je obok lodówki, czy na parapecie. Twoja kuchnia to dedykowana kuchnia na wymiar? Tu z pewnością znajdziesz miejsce na ekspres do kawy, znajdując na blacie roboczym małą lukę. W ostateczności możesz umieścić ekspres w szafce lub wnęce, zadbaj jednak o odpowiednią cyrkulację powietrza i stabilną powierzchnię.

Jak dobrać ekspres do kawy do wystroju kuchni?

Ekspres do kawy może być nie tylko praktycznym urządzeniem, ale również elementem stylizacyjnym kuchni. Wybierz więc najlepszy model do wnętrza swojego domu. Projektowanie kuchni w Sosnowcu w ostatnim czasie podpowiedziało nam nowe aranżacyjne rozwiązanie. Właściciele chcieli urządzić kuchnię w stylu rustykalnym, w której nowoczesny ekspres nijak pasował do wystroju wnętrza. Zaproponowaliśmy zatem trzy rozwiązania: tradycyjną kawiarkę na gaz (niczym z opowieści „Pana Tadeusza”). Kolejnym było schowanie ekspresu w szafie, a ostatnim kupno stylizowanego na retro ekspresu do kawy. Ostatnia z opcji, choć najbardziej spektakularna, okazała się najdroższym rozwiązaniem. Jakkolwiek, i tak stosunkowo tanim w stosunku do innych sprzętów w kuchni, dlatego zyskała największa aprobatę.

Z kolei nowoczesna kuchnia ma największe pole do popisu – pasują do niej niemal wszystkie ekspresy. W kuchniach minimalistycznych sprawdzą się równie proste w formie i jeszcze łatwiejsze w obsłudze – ekspresy na kapsułki. Unikniesz bałaganu, rozsypanej kawy i częstego sprzątania ekspresu. Co do innych aranżacji przestrzeni, na rynku dostępne są różnego rodzaju ekspresy o rozmaitych kształtach, kolorach i funkcjach.

Gdzie postawić ekspres do kawy, jeśli w kuchni nie ma miejsca?

Kuchnia wydaje się naturalnym miejscem na ekspres do kawy – ze względu na dostępność wody, kawy czy miejsca na odpady (więcej o segregacji śmieci tutaj: Jak segregować śmieci w małej kuchni?). Jednak nie jest to jedyny punkt, w którym można go postawić. Sosnowiec, to miasto, w którym ostatnio aranżowaliśmy kącik kawowy w salonie. Było to rozwiązaniem problemy: gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy, skoro nie bardzo jest w niej na niego miejsce? Okazało się, że ekspres automatyczny świetnie komponował się w wydzielonym kąciku w salonie. Przydała się do niego osobna szafka z przeszkloną witryną, na której został postawiony. Jej wnętrze wypełniło się opakowaniami do przechowywania kawy, niezbędnymi akcesoriami i syropami, oraz eleganckimi filiżankami. Podobnie sprzęt można umieścić w kuchni połączonej z salonem, np. na kuchennej wyspie. Świetnie będzie wyglądał na stylizowanym meblu, np. w pomieszczeniach rustykalnym na stylizowanym kredensie.

Mamy nadzieję, że choć trochę rozwialiśmy wątpliwości, gdzie w kuchni postawić ekspres do kawy. Z pewnością to sprzęt, którego nie może zabraknąć wśród największych smakoszy kawy oraz osób, lubiących dostać o poranku porządną dawkę kofeiny.

Życzymy Wam wielu pysznych kaw, wypitych w swoich wymarzonych kuchniach!