Piwnica tradycyjnie kojarzyła się z niewykorzystaną przestrzenią, taką, która służy jako skład opału lub domowa spiżarnia. W dzisiejszych czasach piwnice można przekształcić w funkcjonalne pomieszczenia, np. kuchnie. O czym należy pamiętać przy jej projektowaniu
Jak urządzić kuchnię w piwnicy?
Choć zaprojektowanie kuchni w piwnicy może wydawać się trudne, jest niezbędne. Piwnica musi zostać przekształcona w celach użytkowych. Zanim zaczniesz, ważne jest, aby ocenić obecny wygląd i stan techniczny przestrzeni. Pozwoli to określić, jak wiele pracy będzie wymagało stworzenie funkcjonalnej kuchni i co najważniejsze, ile będzie to kosztowało.
Kuchnia w piwnicy - o czym pamiętać?
Ważne jest, aby piwnica była sucha. Jeśli nie ma wilgoci, można przystąpić do planowania układu pomieszczeń. Jeśli na ścianach widoczna jest pleśń, oznacza to, że tynk się osuwa, a przestrzeń ma charakterystyczny zapach wilgoci. Nie wystarczy po prostu oczyścić przestrzeń. Konieczne jest znalezienie problemu i zapewnienie odpowiedniej wentylacji i izolacji, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się problemów z wilgocią. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ponadto konieczne będzie sprawdzenie poziomów wentylacji.
Wentylacja w kuchni w piwnicy
Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się najwięcej czasu, niezależnie od jej lokalizacji w domu. To nie tylko pieczenie i gotowanie; to także miejsce, w którym można prowadzić długie rozmowy, udzielać się towarzysko lub pracować. Dobry przepływ powietrza jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania. Zapobiegnie on powstawaniu nie tylko nieestetycznych, ale i szkodliwych dla organizmu pleśni i grzybów. Wentylacja mechaniczna jest konieczna, jeśli kuchnia nie posiada kanałów wentylacyjnych.
Oświetlenie w kuchni w piwnicy
W kuchni podziemnej musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Możliwe, że w piwnicy jest z tym problem. Jeśli nie ma okien lub możliwości wiercenia dodatkowych otworów w ścianach warto przyjrzeć się świetlikom dachowym i tunelowym. Być może potrzebne będą dodatkowe gniazda do oświetlenia, ponieważ w piwnicach często jest ich mało. Zazwyczaj dostępne jest tylko sztuczne oświetlenie, które będzie zależało od wielkości i wysokości Twojej kuchni. Wiszące lampy mogą zmniejszyć widoczność kuchni, więc lepiej się ich pozbyć. Dobrym rozwiązaniem są lampy boczne, takie jak kinkiety czy reflektory. Zapewnią one światło tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, np. na stole lub blatach.
Aranżacja piwnicy na kuchnię
Ważne jest, aby mieć wygodne zejście do kuchni w piwnicy. Niskie schody były częstym elementem oryginalnego projektu domu. Będą one wymagały przebudowy i dostosowania do nowych warunków. Warto w tym przypadku skonsultować się z projektantem kuchni. Do wykończenia podłóg w piwnicy można wykorzystać każdy z dostępnych materiałów, w tym płytki gresowe i wykładzinę PCV. Są to również materiały bardzo łatwe w montażu. Piwnice mogą być wilgotne, więc lepiej pozbyć się materiałów wrażliwych na wodę, takich jak drewno. Najlepiej jest wizualnie powiększyć ciemne podziemne pomieszczenia i nadać im więcej życia, malując ściany jasnymi kolorami.
Kuchnia w piwnicy może być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. Ważne jest, aby dokładnie zaplanować kuchnię, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania techniczne i prawne.