Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty to problem wielu mieszkań, budowanych w okresie PRL-u. Na szczęście, jest coraz więcej możliwości aranżacyjnych, sprawiających, że nawet mała kuchnia stanie się przytulna, funkcjonalna i dobrze oświetlona. Jak to uzyskać?

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty – problemy

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty wiąże się nie tylko z problemem metrażu. Zwykle dotykają ją również niestandardowe wymiary, wymagające takiego rozwiązania, jak wyłącznie kuchnia na wymiar. Poza tym, często pomieszczenia te mają słabe lub złe oświetlenie. Wiele osób narzeka na brak miejsca na stół, będący nieodzowną częścią kuchni tętniącej życiem. Kolejnym kłopotem może być trudność w wykonaniu zabudowy w kształcie litery L, przez wzgląd na kaloryfer umieszczony pod oknem, na wąskiej ścianie. Jak sobie z tym wszystkim poradzić, jeżeli niemożliwe jest przeniesienie kuchni do innego pomieszczenia i musi ona pozostać długa i wąska? Długa wąska kuchnia może mieć także problem z wentylacją. Warto więc zadbać o to, by nie pojawiła się pleśń w kuchni na suficie, poprzez niezakrywanie kratek wentylacyjnych i pozostawienie dostępu do okna.

Meble do wąskiej kuchni w bloku

Mały metraż koniecznie trzeba powiększyć choćby optycznie. Wspaniale zadziałają białe meble (najlepiej lakierowane z delikatnym połyskiem). Wizualnie rozjaśnią i powiększą pomieszczenie. Poza tym, są szalenie modne, bo często spotykane w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Idealnie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju przeszklenia (np. szklane witryny), charakterystyczne dla aranżacji loftowych i retro. Z kolei na wolnej ścianie możesz zamontować otwarte półki, na których umieścisz kubki, pojemniki do przypraw itp. O tym, czy lepsze będą właśnie półki, szafki czy szuflady, przeczytasz tu: Szafki kuchenne, szuflady czy półki. Pamiętaj też, że pomieszczenie będzie tym bardziej użyteczne im bardziej wykorzystasz jego wysokość. Dobra okazuje się zabudowa pod sam sufit, czyli po prostu wysokie szafki kuchenne, które pomieszczą wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. Warto także zdecydować się na niewielki zlew jednokomorowy. Więcej o funkcjonalnym projektowaniu kuchni w bloku tutaj: Funkcjonalna kuchnia w bloku.

Wąska kuchnia w wielkiej płycie – jak ustawić szafki?

W przypadku bardzo wąskiej kuchni warto zdecydować się na ciąg szafek po jednej stronie. Możesz również ustawić szafki w kształt litery L. Jeżeli niepokoisz się kaloryferem, to pamiętaj, że często jest on nieużywany, czyli być może zbędny. Rozważaliśmy już ten temat na blogu, w którym omawiamy aspekt usunięcia grzejnika lub schowania go w zabudowie kuchennej. Tekst tutaj: Likwidacja grzejnika w kuchni w bloku. Najlepiej, by zdecydować się na zabudowę pod sufit, która maksymalnie zaoszczędzi miejsce. Na szczęście, liczbę szafek można zmniejszyć do minimum. Wszystko poprzez szafki kuchenne typu cargo, kosze, wieszaki i różnego typu organizery, pozwalające wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przesuwne oraz system półek wysuwanych i obrotowych. Rozwiniecie tematu drzwi w artykule: Co zamiast drzwi do kuchni?

Stół w wąskiej kuchni w bloku z wielkiej płyty

Niestety, wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty zwykle nie ma miejsca na duży stół z krzesłami. Ostatnio mieliśmy okazję wykonać interesujące projektowanie kuchni. Kraków jest pełen budynków z wielkiej płyty. Kto w nim mieszkał podczas studiów lub mieszka i po nich, coś na pewno o tym wie. W jednym z typowych peerelowskich mieszkań odnawialiśmy wąską kuchnię. Zamontowaliśmy w niej meble z wysuwanymi blatami. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ mieszkanie było pod wynajem dla studentów, którym zwykle brak czasu na gotowanie i celebrowanie posiłków. Wysuwane blaty mogą więc wykorzystywać w razie potrzeby, a na co dzień nie będą zajmowały miejsca. Dodaliśmy do tego składane krzesła (można je również zawiesić na ścianie). Inną opcją jest ruchomy rozkładany stół, przymocowany do ściany lub niewielki stolik pomocniczy. Co więcej – stół można zrobić także z parapetu (jeśli jest wystarczająco szeroki i wysoko położony) i dobrać do niego hokery. Wszystko zależy od tego, jak wygląda samo pomieszczenie. Indywidualny projekt kuchni to podstawa. Temat urządzania kuchni w mieszkaniu na wynajem tutaj: Jak urządzić kuchnię pod wynajem?

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty – sprytne rozwiązania

Poza meblami na wymiar, warto zastosować takie rozwiązanie, jak kompleksowa kuchnia na wymiar, która w pełni pozwoli zagospodarować dostępną przestrzeń. Zazwyczaj to właśnie udany projekt determinuje zadowolenie z codziennego użytkowania. Co więcej, najlepiej zachowywać w kuchni porządek. Im czyściej i im mniej przedmiotów na wierzchu, tym mniejszy chaos i wrażenie większej przestrzeni. Poza tym, zmień zlew dwu- na jednokomorowy, wybierz mniejszą zmywarkę i lodówkę. Zamontuj płytę grzewczą, a wbudowany piekarnik ustaw na poziomie wzroku. Stawiaj na mniej sprzętów, ale wielofunkcyjnych.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta na salon w bloku z wielkiej płyty? Warto o niej pomyśleć, jeśli tylko warunki techniczne na to pozwalają. Ściany nie będą w niej ograniczeniem, a kuchnia zyska na metrażu i przestronności. Stanie się również bardziej jasna i funkcjonalna. Otwarta kuchnia ma także inne zalety, tj. utrzymanie kontaktu z domownikami i gośćmi w salonie oraz większa integracja. Ponadto, można zyskać spójną aranżację, dopasowując kuchnię i salon pod względem kolorów i materiałów. Nieustawna kuchnia w bloku zazwyczaj tylko z pozoru taka jest. Jeżeli możemy wyburzyć ściankę działową do salonu lub jadalni, całkiem zmienimy jej charakter. Jeżeli nie, zaprojektujemy ją w najlepszy możliwy sposób.

Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty to wyzwanie możliwe do skutecznego zaaranżowania. Dzięki nowoczesnym systemom w szafkach, jasnym kolorom i połyskom, Twoja mała kuchnia stanie się sercem całego domu, o czym m.in. przekonali się już studenci w Krakowie, w mieszkaniu, które urządzaliśmy. Jeżeli więc i u Ciebie kuchnia jest długa i wąska, a chcesz ją zmienić, to zrób zdjęcia, pokaż ją nam, a my zaproponujemy najbardziej użyteczne rozwiązania.