Drewno w kuchni na ścianie instalujemy bardzo często. Wygląda estetycznie, bardzo elegancko i, przede wszystkim, naturalnie. Często podkreślamy, że właśnie dążenie do natury i zapraszanie jej do wnętrza jest bardzo lubiane przez naszych Klientów. Warto pamiętać, że czasem jest to prawdziwe drewno, odpowiednio przygotowane do kuchni, a czasem jego imitacja. Wszystko zależy od tego, co przewiduje projekt kuchni.

Drewno w kuchni na ścianie

Jeśli nie chcesz płytek na ścianie w kuchni, wybierz drewno. Jest ono naturalnym materiałem, który doskonale pasuje do dzisiejszych wnętrz, szczególnie tych urządzonych w modnym skandynawskim lub retro stylu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że kuchnia jest miejscem szczególnym, w którym często panuje wilgoć i ciepło, co chwilę tryska tłuszcz i woda – tak więc nie każde drewno będzie do niej odpowiednie. Są jednak na to sposoby, np. wiele osób sięga do materiały drewnopochodne (np. panele ścienne drewniane lub laminowane), które są bardziej wytrzymałe na panujące w kuchni warunki.

Drewniana ściana w kuchni – dlaczego warto?

Jeśli mówimy o drewnie w kuchni, zwykle myśli się o meblach czy podłogach, które często są z nich wykonane. Drewno w kuchni na ścianie, będzie doskonale z nimi korespondować. Materiał ten jest także znakomity dla wielbicieli nowoczesnych wnętrz – drewno nieco je wyciszy i doda domowego ciepła. Z kolei miłośnicy natury stworzą idealną, a zarazem oryginalną kompozycję łącząc drewno, kamień, szkło i cegłę. Drewno jest więc znakomitym materiałem, otwierającym pole do popisu dla kuchni urządzonych w każdym stylu. Wszędzie będzie dobrze się prezentować. Dla zwiększenia odporności drewna na panujące w kuchni warunki, warto wzbogacić je w kolejną warstwę lakieru lub wybrać drewno laminowane. Pamiętaj również o solidnym mocowaniu paneli do ściany, tak by zapewnić im jak najlepszą szczelność.

Drewno nad blatem w kuchni – aranżacje

Drewno w kuchni na ścianę przywodzi na myśl wspomnienie – znanej wielu osobom z dzieciństwa – boazerii. Dziś materiał ten przeżywa drugą młodość, pojawiając się w nowej odsłonie. Szczególnie chętnie drewniane panele maluje się na biały kolor, a deski w tym kolorze znakomicie pasują do modnego stylu skandynawskiego. Warto wspomnieć, że drewno w kuchni na ścianę wcale nie oznacza, że pokryta jest nim cała powierzchnia od podłogi do sufitu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podkreślenie nim fragmentu ściany, np. wyłącznie powierzchni nad blatem lub poziomo jednej ze ścian, tworząc tym samym wspaniałą aranżację. Trzeba tez pamiętać, że drewno nad blatem w kuchni jest narażone na o wiele mniej czynników, niż drewno nad zlewem. Jednak w żadnym przypadku nie ma się co bać, gdyż wszystko jest do zrobienia, co wiemy z doświadczenia. 

Drewno w kuchni na ścianie – co wybrać?

Dzisiejsze projekty kuchni zakładają wiele rozwiązań dla osób, których marzeniem jest mieć drewno w kuchni na ścianie. Stosuje się wspomniane już panele drewniane i drewnopodobne, jak i modne (dziś oraz szczególnie w latach 90.) boazerie. Na rynku dostępnych jest także mnóstwo materiałów do złudzenia imitujących naturalne drewno jak okładziny ścienne, płytki ceramiczne czy panele dekoracyjne. Możesz również zastosować tzw. deskę barlinecką lub drewniane mozaiki, których przekrój przybliży Cię do świata natury. Wybór zawsze warto skonsultować z projektantem kuchni, by potwierdził, że w danej przestrzeni on się sprawdzi. My patrzymy na to szerzej – nie tylko na estetykę, ale też na wytrzymałość i późniejsze wykorzystanie blatów czy półwyspów, znajdujących się przy ścianie.

Drewno na ścianę

Do wyboru masz:

  • drewniane panele ścienne
  • drewnopodobne panele ścienne
  • boazeria
  • płytki imitujące drewno
  • panele ze wzorem drewna
  • tapety z motywem drewna
  • bruk drewniany
  • deska barlinecka

Drewno w kuchni na ścianie to doskonałe rozwiązanie dla miłośników urządzania wnętrz w każdym stylu. Drewno znakomicie je uzupełnia, nadaje ciepło i przytulność, namiastkę natury i wyciszenie. Odpowiednio przygotowane będzie zdobić kuchnię przez wiele lat!