Po pełnym niespodziewanych zwrotów akcji 2021 roku, czas na rok 2022, a tym samym najnowsze trendy kuchenne 2022. Te z jednej strony jawią się jako innowacyjne i ekologiczne „kuchnie z recyklingu”, z drugiej, swą pozycję wzmocnią pełne roślinnych akcentów aranżacje skandynawskie. Jednak i one zyskają nowe oblicze. Modne kuchnie 2022 – czas na przegląd!

Styl industrialny z nutą glamour

Trendy kuchenne 2021 otwierają aranżacje w stylu industrialnym. Miejski minimalistyczny styl loftowy będzie przejawiać się w surowości cegły na ścianach i nad blatami kuchennymi. Wtórować jej będą stonowane kolory ziemi – brąz, czerń, szarość i beż oraz naturalne materiały jak kamień, drewno czy szkło, przeplatane z elementami z mosiądzu i pozłacanego metalu. Modne w tym stylu będą także kontrasty, np. biało-czarne płytki ceramiczne na podłodze lub zestawienie jasnych szafek górnych, z ciemnymi dolnymi.

Styl skandynawski w nowej odsłonie

Minimalistyczny styl w kuchni jest próbą zbalansowania szybkiego tempa życia. Mała ilość rzeczy ułatwia sprawne poruszanie się po kuchni (i w razie potrzeby bezproblemową wyprowadzkę) oraz zachowanie porządku. Modne kuchnie 2021 to również popularny już styl skandynawski. Podobnie jak w poprzednich latach, także w 2021 roku, jego znakiem rozpoznawczym będą naturalne materiały (zwłaszcza drewno), miękkie przytulne tkaniny oraz wszechobecna roślinność. Jednak zajdą w nim małe zmiany. Wiele wskazuje na to, że w skandynawskich aranżacjach znudziły się już szarości. Zamiast nich, rok 2021 stawia na wyraziste i nasycone barwy detali, np. serweta na stół w kolorze butelkowej zieleni, ciemnofioletowa zastawa stołowa czy różowy mikser. Przełamią nieco monotonny charakter aranżacji, a jednocześnie zachowają subtelną minimalistyczną nutę. Niech nie zabraknie także dekoracji inspirowanych lasem (np. lasów w słoiku), dużych roślin w donicach czy choćby ziół w osłonkach, ożywiających kuchnię, nadających im przytulność i oczyszczających powietrze.

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia połączona z salonem jest odpowiedzią na współczesny styl życia. Sporo osób pracuje zdalnie. Wiele wskazuje na to, że home office jest coraz powszechniejszym trendem. W mieszkaniach powstają więc kuchnie na wymiar, połączone z pokojem dziennym, z wydzielonym w nim kącikiem do pracy. Tak, by podczas obowiązków szybko można było przygotować sobie kawę, posiłek, czy spoglądać na piekące się w piekarniku ciasto. Ponadto, taki układ sprzyja spotkaniom towarzyskim odbywającym się w mieszkaniach. Kuchnia połączona z salonem umożliwia lepszy kontakt z gośćmi czy doglądanie bawiących się dzieci.

Kuchnia z recyklingu

Dbałość o ekologię, a szczególnie mniejsze zużycie plastiku i wybieranie naturalnych materiałów, pojawia się w różnych aspektach życia. Okazuje się, że firmy projektujące kuchnie starają się przemycić go również do tworzenia innowacyjnych materiałów. Tak więc trawa morska, bambus czy kukurydza, które pojawiały się nieśmiało w aranżacjach (szczególnie w stylu skandynawskim czy boho), coraz silniej przenikać będą do kuchni 2021 o różnych stylach. Jeszcze większe znaczenie będą mieć wszelkie meble, akcesoria i dodatki do kuchni typu hand made oraz korzystanie z ofert lokalnych producentów, w tym usług na projektowanie kuchni.

Eklektyzm

Styl eklektyczny to znakomita opcja dla niezdecydowanych. Jest bowiem połączeniem różnych, często zupełnie odmiennych od siebie aranżacji. Chętnie sięga się w nim po złote lub miedziane elementy wystroju, np. zastawa stołowa, doniczki, uchwyty meblowe, kran, elementy ceramiczne itp. Modne kuchnie 2021 to również płytki ceramiczne na ścianę lub podłogę o kształcie plastrów miodu. Mile widziane są akcenty egzotyczne, np. udekorowanie jednej ze ścian wielobarwną tapetą z motywem tropikalnych liści.