Coraz popularniejszym trendem w aranżacji wnętrz jest kuchnia otwarta. Jest to kompromis pomiędzy kuchnią otwartą a prywatną, przy jednoczesnym oddzieleniu części kuchennej od dziennej. Taka aranżacja sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach.

Jak urządzić kuchnię ze ścianką działową?

Ściankę działową można umieścić na wysokości pół metra od sufitu, aby zwiększyć przestrzeń. Ważne jest, aby w kuchni ze ścianką znajdował się sprawny okap, a także odpowiednia wentylacja. Dzięki temu kuchenne zapachy nie będą docierały do salonu. Ten projekt kuchni łączy wystrój salonu z aranżacją kuchni. Ważne jest, aby pamiętać o różnicach między pomieszczeniami. Na przykład podłoga w jednym pokoju może nie nadawać się do drugiego. W takim przypadku najlepiej wybrać płytki, które są odporne na zabrudzenia i łatwe w utrzymaniu czystości.

Otwarta kuchnia, ścianka działowa - wady i zalety

Ścianka działowa lub otwarta kuchnia zmniejszy przestrzeń, zwłaszcza w ciasnych mieszkaniach. Oddziela też strefę pracy w kuchni (która może być nieporządna) od przestrzeni dziennej, w której przyjmuje się gości. Półotwarte kuchnie są również bardziej przestronne i jaśniejsze, ponieważ wpuszczają więcej światła. Półotwarta kuchnia pozwala na większą integrację, mimo że jest oddzielona od reszty domu.

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/

Przegrody kuchenne z dekoracyjnymi wzorami

W zależności od stylu wyposażenia mieszkania można udekorować ścianę działową, dodając do niej trochę dekoracyjnych akcentów. Możesz wykorzystać przestrzeń do stworzenia tablicy kredowej, na której umieścisz, w zależności od nastroju i gustu, teksty motywacyjne, listy zakupów lub codzienne pozdrowienia dla domowników. Ażurowy panel dekoracyjny możesz wykorzystać także w mieszkaniach, w których jest niewiele akcentów dekoracyjnych. Takie panele zapewnią wyjątkowe wrażenia wizualne. Dla tych, którzy kochają nadruki, znajdą się dekoracyjne ścianki działowe. Przegrody te nie są trwałe i pełnią rolę swoistego parawanu, który subtelnie oddziela kuchnię od reszty pomieszczenia. Możesz wybierać spośród różnych wzorów, w tym motywów kwiatowych i geometrycznych. Możesz też pozostawić je w jednolitym kolorze, ale z inną fakturą.

Ściana działowa - Jest to ściana, która oddziela kuchnię od części dziennej.

Nie trzeba od razu robić dużej ściany działowej. Trik aranżacyjny można zastosować w mieszkaniach z wyspą kuchenną. Aby ukryć tymczasowy nieład na blacie, jednym z rozwiązań jest zbudowanie wyższej ściany nad wyspą. Inną opcją jest umieszczenie po jednej stronie półek na wino, książki czy kolekcje hobby. Opcją jest również ściana przesuwna. Pozwala to na dowolne zamknięcie kuchni. Podczas projektowania kuchni konieczne jest uwzględnienie instalacji i usuwania drzwi oraz szyn na suficie. Ważne jest, aby dopasować styl projektowania mieszkania do ich kształtu i konstrukcji. Dla kinomanów świetnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie tzw. ściany obrotowej, która pozwoli na zamontowanie telewizora i oglądanie go albo z salonu, albo z kuchni, w zależności od tego, gdzie znajduje się domownik.

Kuchnia ze ścianką działową może rozwiązać problem, czy kuchnia powinna pozostać otwarta czy zamknięta. W sprytny sposób łączy jedno i drugie. Daje to dodatkowe korzyści, takie jak integracja, ukrycie bałaganu, możliwość dowolnego zamykania kuchni - jeśli wybierzemy ściany przesuwne.