Istnieje wiele opinii na temat piekarnika do zabudowy, ale większość z nich jest pozytywna. Wiele osób uwielbia wygodę piekarników do zabudowy. Są one łatwe w czyszczeniu i mają spójny nowoczesny design, który dodaje stylu każdemu wnętrzu. Piekarniki wolnostojące są preferowane przez innych, ponieważ można je przenieść w inne miejsce podczas zmiany aranżacji kuchni. Jakie są fakty na temat piekarników do zabudowy? I co sądzą o nich nasi klienci?

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Piekarniki do zabudowy mogą być elektryczne lub gazowe. Źródło energii, które możesz lub będziesz wykorzystywać do zasilania piekarnika, określi, który model wybierzesz. Zdecydowana większość wbudowanych piekarników jest elektryczna. Są one bezpieczniejsze i mają więcej funkcji niż ich gazowe odpowiedniki. Ważny jest również design obudowy piekarnika. Najpopularniejsze są białe, srebrne i czarne . Można je stosować zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Na rynku jest wiele piekarników retro i kolorowych modeli, które idealnie wpasują się w oryginalną kuchnię.

Warto sprawdzić, jakiego napięcia potrzebuje wybrany przez nas piekarnik. Do sprawnego działania większość urządzeń wymaga napięcia 400V i licznika trójfazowego (zwykle dostępnego w nowym budownictwie). Piekarnik o napięciu 230 V to bezpieczniejsza opcja, jeśli nie jesteś pewien instalacji elektrycznej w swoim mieszkaniu. Jest to coś, co powinieneś wziąć pod uwagę podczas projektowania swojej kuchni. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z elektrykiem przed zakupem urządzenia. Może on wyrazić swoją opinię na temat najlepszego piekarnika do zabudowy.

Piekarniki do zabudowy można podzielić na trzy grupy według wielkości

1. piekarniki standardowe wyróżniają się wysokością & szerokością. Zwykle mają 59,5 cm średnicy i 55-58,5 cm głębokości. Piekarniki te pasują do typowych szafek kuchennych o wymiarach 60 x 60x 60 cm. Są one najczęściej wybierane. Ważne jest, aby przed zakupem piekarnika do zabudowy sprawdzić jego wymiary.

2. piekarniki kompaktowe mają mniejsze wymiary, więc zmieszczą się nawet w małych kuchniach. Mierzą około 46 cm wysokości. Często zastępują mikrofalówki i tostery, pozwalając uzyskać więcej miejsca w kuchni i pełniąc wiele funkcji.

3. Piekarniki niestandardowe - O nietypowych wymiarach (nawet dwukrotnie większych od standardowych urządzeń). Piekarniki te są świetnym rozwiązaniem dla klientów, którzy wymagają niestandardowych rozwiązań.

Piece do zabudowy mogą być również skonfigurowane z pojemnościami komór. Ich zakres jest ogromny. Na rynku można znaleźć wiele opcji piekarników o pojemnościach od 30 do 90 litrów. Najmniejsze piekarniki przeznaczone są do małych mieszkań i niewielkich posiłków. Najlepszym rozwiązaniem są piekarniki do zabudowy, które mieszczą od 50 do 70 litrów. Zaspokoją one potrzeby kulinarne czteroosobowej rodziny i miłośników potraw z piekarnika. Można w nich zmieścić większą brytfannę, a nawet całego kurczaka.

Gdzie mogę zainstalować piekarnik do zabudowy?

1. Jest to najbardziej popularna metoda. Piekarnik do zabudowy znajduje się na dole szafek. Zazwyczaj montuje się go nad kuchenką indukcyjną lub gazową, a nad nią okap lub pochłaniacz. To rozwiązanie ma pewien minus: dzieci mogą być zmuszone do sięgania do piekarnika z niższej pozycji.
2. Jest to popularna metoda gotowania. Dzięki niej nie musisz się sch ylać, aby sprawdzić swoje potrawy. Piekarnik znajduje się zazwyczaj na wysokości Twoich oczu. Urządzenie nie zajmuje miejsca w dolnych szafkach. Należy pamiętać, że wygodniejszy będzie piekarnik bez tradycyjnych pokręteł (tarcz). Lepsze będą modele z cyfrowym, podświetlanym menu.
3. W szafce wiszącej lub piekarniku zawieszonym na ścianie. Takie niestandardowe rozwiązania sprawdzają się w kuchniach projektowanych na zamówienie i małych kuchniach, które potrzebują indywidualnych rozwiązań.

Warto zauważyć, że większość piekarników dostępnych na rynku również można zainstalować w ten sposób, ponieważ większość modeli do zabudowy emituje ciepło od frontu.

Nowoczesne piekarniki do zabudowy oferują wiele funkcji

Producenci piekarników do zabudowy znają potrzeby swoich użytkowników i oferują funkcje, które ułatwiają przygotowywanie potraw. W ofercie można znaleźć również:

  • opcję gotowania na parze,
  • Funkcja termoobiegu, która piecze równomiernie ze wszystkich stron.
  • Blokada rodzicielska to dodatkowe zabezpieczenie dla dzieci.
  • Można tworzyć programy tematyczne, np. do robienia pizzy, chleba czy wołowiny.
  • Termosonda to czujnik umieszczany w żywności w celu określenia jej temperatury wewnętrznej.
  • Funkcja rozmrażania żywności
  • Funkcja odświeżania pieczywa
  • wbudowane przepisy,
  • Piekarniki z dzieloną komorą pozwalają na przygotowanie dwóch potraw jednocześnie.
  • Funkcja samoczyszczenia komory (np. poprzez czyszczenie parą, pirolizę lub filtr katalityczny).