Jak zagospodarować wyspę w kuchni? Jest tyle możliwości! Wyspa kuchenna to nie tylko modne, ale i efektowne rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w przestronnych wnętrzach lub w kuchniach połączonych z salonem (wówczas wyznacza granicę tych dwóch stref). Wyspa kuchenna może pełnić wiele funkcji – od blatu roboczego, stołu, zlewozmywaka, kuchenki, po nawet biurko. Jak zagospodarować wyspę w kuchni?

#1 Wyspa jako blat roboczy z płytą grzewczą

Najczęściej wyspa kuchenna jest blatem roboczym do przygotowywania posiłków – to świetnie rozwiązanie, jeśli Twoi domownicy uwielbiają wspólne gotowanie. Jeśli jednak masz na niej wystarczająco dużo miejsca, możesz zamontować również płytę grzewczą, a wyspa stanie się miejscem do kompleksowego przygotowania posiłków. Jeśli planujesz takie rozwiązanie, pamiętaj, że standardowa kuchnia czy płyta grzewcza ma ok. 60 cm, a po obu stronach powinno być przynajmniej 40 cm strefy roboczej. Na etapie projektowania kuchni trzeba również uwzględnić odpowiednie przyłącza elektryczne. Jak zagospodarować wyspę w kuchni? Przyda się także okap lub pochłaniacz – nad wyspą świetnie prezentują się nowoczesne modele inspirowane żyrandolami lub przypominające okrągłe tuby, o których już pisaliśmy tu: Okap wyspowy tuba. Natomiast w dolnych szafkach możesz przechowywać niezbędne do gotowania akcesoria i zapasy żywności.

#2 Wyspa jako miejsce na zlewozmywak

Czasem wyspa może być tzw. „brudną strefą”, czyli miejscem ze zlewozmywakiem, opcjonalnie również zmywarką i koszami na odpady pod zlewem. W szafkach wyspy możesz trzymać płyny, tabletki do zmywarki, worki na śmieci, ściereczki i inne przydatne akcesoria, które pomogą Ci utrzymać porządek w kuchni. Zaletą takiego rozwiązania jest stały kontakt wzrokowy z innymi domownikami czy gośćmi podczas zmywania naczyń, czy przygotowywania posiłków. Oczywiście tego typu aranżacja wyspy wymaga przygotowania odpowiednich przyłączy elektryczności i wody już na etapie projektowania kuchni.

#3 Wyspa jako miejsce do spożywania posiłków

Wyspa kuchenna jest również świetnym miejscem do spożywania posiłków, wówczas zastępuje stół jadalniany w kuchni. Więcej o kuchni bez stołu tu: Kuchnia bez stołu. Blat wyspy jest zwykle nieco wyższy od standardowego stołu, dlatego zamiast tradycyjnych krzeseł, stawia się przy niej tzw. hokery (stołki barowe). Trzeba jednak pamiętać o miejscu na nogi, by zapewnić sobie maksymalny komfort. W ciągu dnia takie miejsce może być również alternatywą biurka, kącikiem do pracy, odrabiania przez dzieci lekcji czy integracji domowników, np. podczas gry w planszówki. Nie zapomnij również o oświetleniu nad wyspą, która zapewni dodatkowe światło, a jednocześnie wprowadzi przytulny klimat. O lampach wiszących nad wyspą tu: Lampy wiszące nad wyspą w kuchni.

#4 Wyspa jako miejsce do przechowywania

Blat kuchennej wyspy może być stołem barowym lub miejscem do przygotowania posiłków (w zależności od potrzeby), a znajdujące się na wyspie szafki możesz zagospodarować na miejsce do przechowywania zastawy stołowej, kuchennych zapasów, środków czyszczących, garnków, sprzętu AGD czy innych elementów, które nie mieszczą się w szafkach kuchennych w standardowej zabudowie. W niektórych wyspach można również zamontować lodówkę z zamrażalnikiem.

#5 Wyspa jako miejsce do eksponowania

Wyspa kuchenna może być świetnym miejscem nie tylko do przechowywania, ale również eksponowania. Możesz zamontować w niej przeszklone witryny z oświetleniem LED, by wyeksponować elegancką, zabytkową czy wzorzystą zastawę stołową. Innym rozwiązaniem są otwarte półki, a na nich kuchenna biblioteczka, np. książki kucharskie z przepisami czy miejsce na ulubione czasopisma i gry. Innymi pomysłami jest wyspa z półkami na wino, kuchenne przyprawy, świeże zioła w doniczkach czy dekoracje, które szczególnie chcesz w kuchni wyeksponować.

Wyspa kuchenna to modne rozwiązanie, które zapewnia całe spektrum aranżacyjnych możliwości. Jak zagospodarować wyspę w kuchni? Może być blatem roboczym, stołem do spożywania posiłków, miejscem na płytę grzewczą i zlewozmywak, dodatkową przestrzenią do przechowywania lub eksponowania, a nawet biurkiem do pracy. Warto jednak dostosować wielkość wyspy do możliwości pomieszczenia. W naszych aranżacjach możesz zobaczyć, jak wiele różnych masz możliwości. Opowiedz nam o tym, czego potrzebujesz, a zaprojektujemy wyspę kuchenną, spełniającą te oczekiwania.