Kuchnia to zazwyczaj przestrzeń, która pełni określoną funkcję i służy do przygotowywania posiłków. Funkcjonaliści coraz częściej decydują się jednak na połączenie kuchni z jadalnią. Czy jest to dobry pomysł? Jakie są zalety i wady takiej aranżacji wnętrza, zapytacie?

Kuchnia z jadalnią - oszczędność miejsca i czasu

Przeciwnicy łączenia funkcji z wielu pomieszczeń często argumentują, że jadalnia w kuchni to poważne ograniczenie funkcjonalności. Kuchnia traci część przestrzeni, która mogłaby być wykorzystana do przygotowywania posiłków, a także ucierpiał komfort użytkowników. Wszystko zależy od planowania. Dobrze zaprojektowany projekt, który łączy kuchnię i jadalnię w jedną przestrzeń, może ułatwić kucharzowi i rodzinie wspólne spożywanie posiłków. Nowoczesne rozwiązania projektowe pozwalają zaaranżować wnętrze tak, aby zachować bezpieczeństwo i funkcjonalność, a jednocześnie wygospodarować wystarczająco dużo miejsca na stół. Stół, który jest przeznaczony do spożywania posiłków, może być również wykorzystywany jako blat roboczy. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca. Pozwala zaaranżować przestrzeń tak, aby jadalnia i kuchnia stanowiły jedną przestrzeń. Może to być świetny sposób na zwiększenie powierzchni kwadratowej w mniejszych mieszkaniach i domach szeregowych. To rozwiązanie ma jeszcze drugą zaletę: pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Możliwe jest bowiem bezproblemowe przenoszenie posiłków z kuchni do innych pomieszczeń. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że na meblach, dywanach i sprzętach oblanych zupami lub gęstymi sosami znajdzie się jedzenie. To spora oszczędność w sprzątaniu i utrzymaniu domu. Osoby, które rano spieszą się do pracy, docenią jadalnię z pełną kuchnią. Można zjeść śniadanie przy stole i nie musieć chodzić do kuchni, by sprawdzić, czy kawa się zagotowała.

Kuchnia z jadalnią - Nie dla każdego?

Połączona kuchnia z jadalnią nie jest dla każdego. Dla niektórych osób nieprzyjemne zapachy unoszące się w powietrzu po gotowaniu mogą być powodem, by nie mieć połączonej kuchni z jadalnią. Czasami problemem może być niewielki rozmiar kuchni. W małej kawalerce dodanie stołu do kuchni może sprawić, że stanie się ona mniej funkcjonalna. Może się również okazać, że zbyt trudno jest posadzić wszystkich przy jednym małym stole kuchennym. Rodziny, które organizują duże przyjęcia dla przyjaciół i rodziny, prawdopodobnie wybiorą oddzielną jadalnię. Jest tak dlatego, że chcą mieć większy stół w eleganckiej przestrzeni. Kuchnia z oddzielną jadalnią to opcja dla pozostałych. Wymaga to jednak dokładnego planowania i najlepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni, aby zachować bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę.