W bloku możliwe jest posiadanie wąskiej kuchni. Może to prowadzić do wielu problemów aranżacyjnych. Jednak, jest to możliwe. Można urządzić wąską kuchnię w sposób, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny wizualnie. Wystarczy mieć pomysł i wiedzieć, co można zrobić, aby stworzyć kuchnię swoich marzeń. Projektanci napotykają wiele wyzwań podczas projektowania wąskich kuchni, ale dzięki temu powstają najlepsze aranżacje kuchenne. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak kolory ścian, dobór mebli, czy rozmieszczenie urządzeń. Pokażemy Ci, jak w wąskiej kuchni wycisnąć każdy centymetr na niewielkiej przestrzeni.

Kolory ścian.

Ściany są fundamentem pomieszczenia. Ważne jest, aby zastanowić się, jakich kolorów na nich użyjesz. Pokój będzie wydawał się większy, jeśli będzie miał jaśniejsze kolory, takie jak biel, naturalne szarości, miękkie pastele i odcienie beżu. Powinniśmy unikać tapet z dużymi wzorami, ponieważ mogą one przytłoczyć przestrzeń. Unikajmy również stosowania ciemnych i intensywnych kolorów. Złym akcentem jest również bardzo modna farba tablicowa.

Meble

Standardowa głębokość dla szafek kuchennych to 60 cm. Szerokość kuchni decyduje o rozstawie. Powinniśmy pozostawić wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się. Warto rozważyć ustawienie mebli wzdłuż obu dłuższych ścian, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże. W wąskich kuchniach meble często ustawiane są w kształcie litery U. Pozwala to na uzyskanie większej ilości miejsca do przechowywania. Bardziej funkcjonalne jest rozmieszczenie mebli w kształcie litery L. Pozwoli to na umieszczenie w kuchni minimum małego stołu i dwóch krzeseł. Szafki wiszące to świetne rozwiązanie dla małych kuchni. Zapewnią one więcej miejsca do przechowywania. Meble składane to dobry wybór do wąskich pomieszczeń. Można je złożyć, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie będą zajmować cennego miejsca. Meble lakierowane na wysoki połysk optycznie powiększą wąską kuchnię w bloku.

Trójkąt kuchenka - lodówka - zlewozmywak.

Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć projekt kuchni, zwłaszcza jeśli jest ona wąska. Warto wziąć trochę papieru i stworzyć plan przed rozpoczęciem jakiegokolwiek remontu. Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie najważniejszych sprzętów w tak zwanym "trójkącie roboczym". Jest to kuchenka, lodówka i zlew. Dzięki temu sprzęty będą znajdowały się blisko siebie i łatwiej będzie się między nimi poruszać. Kuchnia będzie bardziej funkcjonalna, jeśli zastosujemy zasadę trójkąta roboczego. Wbrew powszechnej opinii, taki układ można zastosować w niemal każdej kuchni, nawet tej o węższej przestrzeni.

Nie jest łatwo urządzić funkcjonalną kuchnię na małej przestrzeni. Ważne jest umieszczenie odpowiednich mebli i sprzętów, a także dobranie odpowiedniej kolorystyki. Można też zastosować triki, które optycznie powiększą przestrzeń, np. umieścić wzór podłogi prostopadle do dłuższego boku.