Choć kuchnia w bloku często nie jest duża, nie oznacza to, że nie może wyglądać elegancko i być funkcjonalna. Wszystko zależy od tego, jak zaprojektujesz kuchnię i jak sprytnie wykorzystasz rozwiązania. Choć wydaje się, że oświetlenie małych kuchni nie stanowi problemu. Jednak ciasne kuchnie w blokach mogą być wyzwaniem. Jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy w takich warunkach?

Centralne oświetlenie do kuchni

Najważniejszym elementem oświetlenia jest lampa centralna, czyli duży punkt świetlny znajdujący się na środku niemal wszystkich kuchni. Lampa ta to najczęściej duży plafon lub lampa zawieszona pod sufitem. Jej zadaniem jest zapewnienie optymalnego oświetlenia we wszystkich kątach pomieszczenia. Jeśli jednak w wąskiej i ciasnej kuchni wymagane jest oświetlenie w bloku, może się okazać, że wiszące szafki blokują światło ze świetlówki lub żarówki. Ucierpi na tym funkcjonalność, ponieważ ciemne miejsca pod szafkami mogą utrudniać pracę i zmniejszać bezpieczeństwo. Warto przyjrzeć się lampie, która może regulować wysokość lub być ustawiona pod kątem umożliwiającym optymalne oświetlenie w wąskich i wysokich kuchniach. To może być trudne, więc halogeny mogą być lepszą opcją.

Oświetlenie punktowe do małej kuchni

Chociaż mogą nie być bardzo mocne, małe halogeny mogą punktowo oświetlić najważniejsze obszary kuchni. Można je zainstalować w niemal każdym miejscu - mała obudowa może zmieścić się pod wiszącymi szafkami, zapewniając świetne źródło światła. Idealnym rozwiązaniem dla ciasnych pomieszczeń jest zastosowanie halogenów - mieszkanie w bloku ma zazwyczaj dużą ilość szafek wiszących, które ułatwiają montaż takich urządzeń. Można też wykorzystać halogeny jako główne źródło światła. Ich zaletą jest to, że można je dyskretnie umieścić na przykład w podwieszanych sufitach. Jest to świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie lampa wisząca nie sprawdziłaby się, np. w nowoczesnych wnętrzach.

Kuchnia w bloku - estetyka jest równie ważna jak funkcjonalność.

Choć cechy funkcjonalne lamp kuchennych są ważne, warto zauważyć, że oprawy oświetleniowe mogą być również dekoracyjne i muszą pasować do wystroju. Niedopasowana lampa może sprawić, że piękna kuchnia na zamówienie będzie wyglądać niechlujnie. Lampy punktowe są często ukryte starannie, więc nie jest problemem dopasowanie koloru oprawy do mebli, kranów i uchwytów. Należy zwrócić uwagę na reflektory punktowe i lampy wiszące, które znajdują się w widocznych miejscach. Najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli w kuchni znajduje się dużo chromowanych elementów, oprawa w kolorze mosiądzu może najprawdopodobniej wprowadzić dysonans do przestrzeni. To samo dotyczy stylu: nowoczesna lampa w kuchni rustykalnej najprawdopodobniej zrujnuje niepowtarzalny klimat.