Dziś omówimy sposoby na oddzielenie kuchni i salonu. Drzwi przesuwne to rozwiązanie 2 w 1, które pozwala na rozdzielenie stref w domu. Jakie są najlepsze drzwi przesuwne do kuchni?

Drzwi przesuwne to świetny sposób na oddzielenie kuchni od salonu. Jaki rodzaj drzwi przesuwnych powinienem wybrać?

Drzwi przesuwne różnią się trzema głównymi cechami: rodzajem materiału, sposobem montażu i wielkością. Obecnie dostępne są dwa rodzaje: drzwi przesuwne do wewnątrz i naścienne. Nie ma lepszej lub gorszej opcji. Każde rozwiązanie jest najlepsze w konkretnym przypadku.

Drzwi chowane w ścianach

Drzwi wewnątrzścienne najlepiej wykonać podczas większych remontów lub gdy urządzamy nową kuchnię . Drzwi wewnątrzścienne wykonuje się poprzez umieszczenie skrzydła drzwiowego na kasecie i zamontowanie go w ścianie działowej (stąd ich nazwa). Minimalna szerokość ściany, która umożliwia montaż drzwi to 12 cm. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Można zrobić wnękę w ścianie lub uzupełnić ją o powierzchnię z gipsu i kartonu, aby stworzyć wnękę na drzwi.

Drzwi montowane na ścianie

Drzwi naścienne mają tę zaletę, że można je zamontować na każdym etapie aranżacji. Drzwi NIE chowają się we wnęce. przesuwają się po wierzchu ściany. Utrudnia to wykorzystanie powierzchni ściany. Alternatywą jest wybór drzwi przesuwnych możliwie praktycznych (np. z tablicą kredową, lub magnetyczną). Drzwi naścienne montowane są na szynach, które biegną wzdłuż sufitu lub ściany. Mechanizm jezdny pozwala im na poruszanie skrzydłami. Należy pamiętać, że drzwi przesuwne montowane na ścianie mogą powodować problemy z oddzieleniem kuchni od salonu. Jeszcze gorsza może być izolacja akustyczna. Warunkiem udanego montażu takich drzwi jest idealnie równa podłoga i proste ściany. Projektując kuchnię z jadalnią i salonem, należy wziąć pod uwagę zadania, jakie będą wykonywać poszczególne pomieszczenia i zdecydować o najlepszym sposobie ich rozdzielenia.

Czym jest system drzwi przesuwnych?

Specjalny mechanizm pozwala drzwiom przesuwnym spełniać swoją funkcję. System drzwi przesuwnych składa się z kilku elementów, w tym:

 • Kaseta to metalowa konstrukcja, która montuje drzwi do ściany. Powinna być mocna, niezawodna i trwała oraz umożliwiać płynny ruch drzwi podczas przesuwania.
 • Szyny są zazwyczaj wykonane ze stopów aluminium. Istnieją dwa rodzaje szyn: jednoszczelinowe i dwuszczelinowe. Można je montować bezpośrednio do ściany lub za pomocą kątowników.
 • Wózki umożliwiają poruszanie się bramy wzdłuż szyny. Zazwyczaj są to wózki kulkowe (świetne dla cięższych drzwi) lub łożyskowe.
 • Ograniczniki otwarcia Zapewniają płynne otwieranie poprzez wyhamowanie drzwi na końcu otwierania i subtelne przesuwanie ich bez użycia nadmiernej siły.
 • Ograniczniki wahadłowe - Ich głównym zadaniem jest utrzymanie drzwi w linii prostej.
 • Skrzydła - to najbardziej widoczny element drzwi przesuwnych. Na ich krawędziach warto zainstalować nakładki redukujące hałas. W zależności od budżetu i stylu dostępne są najpopularniejsze skrzydła drzwi przesuwnych.
 • MDF i lite drewno to dźwiękoszczelne i trwałe materiały. Drzwi przesuwne można dopasować do wystroju wnętrza dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów.
 • Plexiglas to lekki i trwały materiał z tworzywa sztucznego. Mleczna powłoka plexi przepuszcza światło, co jest zaletą dla ciemnych kuchni.

Szkło hartowane jest bezpieczne, ponieważ w przypadku stłuczenia rozpada się na małe kawałki. Jest również mocniejsze niż standardowe szkło. Możesz zaprojektować własne wzory za pomocą kolorowego, przezroczystego lub piaskowego szkła.

Drzwi przesuwne dają możliwość oddzielenia kuchni i salonu.

Drzwi przesuwne dają możliwość oddzielenia kuchni i salonu.

 • Oszczędność miejsca - Drzwi przesuwne są świetnym rozwiązaniem dla małych kuchni (lub opcji takich jak dedykowane kuchnie na zamówienie), w których nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować standardowe drzwi. Ramy tradycyjnych wejść zajmują więcej miejsca niż system przesuwny.
 • Optycznie poszerzają przestrzeń.
 • Space efficient - szczególnie w przypadku mieszkań o większej powierzchni. Można oddzielić kuchnię od innych pomieszczeń zachowując spójną aranżację.
 • Powstrzymaj nieprzyjemne zapachy wychodzące z kuchni i wyeliminuj odgłosy gotowania z innych pomieszczeń w domu.
 • Przyjazne dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych Drzwi przesuwne ułatwiają dostęp do mieszkań osobom starszym, niepełnosprawnym lub poruszającym się na wózku inwalidzkim. Drzwi przesuwne są cichsze i łatwiej je otworzyć. Są też mniej narażone na zatrzaśnięcie w przeciągach.

Drzwi przesuwne nie są jedynym sposobem na oddzielenie strefy dziennej od kuchennej. Istnieje wiele innych możliwości. Pisaliśmy o nich tutaj: Jakie alternatywy dla drzwi do kuchni? Możesz zastosować harmonijkę lub roletę, albo zasłonę. Każde rozwiązanie nadaje się do konkretnego typu wnętrza.

Możesz oddzielić kuchnię od salonu, przesuwając jedne lub więcej drzwi.

W zależności od przestrzeni możesz wybrać pojedyncze lub wielokrotne drzwi przesuwne. Drzwi rozsuwają się na jedną stronę dzięki wielu prowadnicom. Możesz też wybrać drzwi, które pozwolą na symetryczne rozłożenie skrzydeł wzdłuż torów. Można również zdecydować, że skrzydła drzwi przesuwnych będą miały różną szerokość.