W nowoczesnych kuchniach okap jest tak samo powszechny jak kuchenka elektryczna, zlew czy lodówka. Jest to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Jednak w większości mieszkań i bloków nie można sobie pozwolić na jego montaż, ponieważ podłączenie do szybu wentylacyjnego jest zbyt kosztowne. Co można zrobić zamiast instalowania okapu w domu?
Co można zrobić w kuchni bez okapu?
Zadaniem okapu jest pochłanianie wilgoci, oparów kuchennych i tłuszczu, a także wszelkich innych substancji, które powstają podczas gotowania. Może on usunąć trudne do usunięcia tłuste zabrudzenia i brud, które nagromadziły się na Twoich szafkach kuchennych. Okap to świetne rozwiązanie dla małych mieszkań, zwłaszcza tych, które posiadają aneks kuchenny. Zapobiega on przedostawaniu się obraźliwych zapachów do innych pomieszczeń. Jeśli z jakiegoś powodu nie można zainstalować w kuchni okapu, należy rozważyć inne opcje. Najczęściej montowane będą okapy wyciągowe lub pochłaniacze.
Jaka jest alternatywa dla okapu kuchennego? Pochłaniacz
Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że wyciągane powietrze przechodzi przez filtr tłuszczowy, który po oczyszczeniu zwraca je na zewnątrz. Dostępnych jest wiele rodzajów filtrów: metalowe, papierowe, fizelinowe, węglowe, akrylowe. Filtry te są bardzo skuteczne w eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów. Niezbędna jest wymiana wkładów co jakiś czas, aby zapewnić prawidłową pracę pochłaniacza. Wkłady z węglem aktywnym zaczynają się zużywać. Powinno się je wymieniać raz w miesiącu, ale będzie to zależało od tego, jak często są używane. Filtry tłuszczowe można czyścić myjąc je w zmywarce lub w ciepłej wodzie z mydłem i płynem do mycia naczyń. Pochłaniacz jest idealny do kuchni, które nie wymagają okapu i w których rzadko się gotuje.
Co można zrobić zamiast okapu kuchennego? Ekstraktor
Wiele osób uważa, że okap w kuchni jest bardziej wydajny niż pochłaniacz. Jego działanie w obiegu otwartym pozwala na wydostanie się powietrza i wszelkich oparów na zewnątrz. Dostęp do przewodu kominowego jest wymagany, aby okapy wyciągowe działały prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianego wcześniej pochłaniacza, jeśli go nie posiadamy. Wyciąg jest bardziej wydajny w przenoszeniu na zewnątrz temperatury powstającej podczas gotowania i jest łatwiejszy w utrzymaniu. Niestety, musi być utrzymywany w pobliżu komina.
Wentylacja w kuchni a okap
Nie ma znaczenia, jakie urządzenie wybierzemy, ważne jest, aby miało ono najwyższą wydajność (do 400 m3/h), a także stosunkowo cichą pracę (do 50 dB). Z reguły okap, który skutecznie filtruje powietrze z kuchni, powinien robić to około 5-8 razy na godzinę. Wszystko zależy od przestrzeni. Urządzenie kuchenne o małej wydajności nie będzie w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji. Urządzenie o dużej wydajności będzie powodowało problemy ze spalaniem gazu i może nadmiernie wychładzać kuchnię. Projekt kuchni może już zakładać pojemność sprzętu. Warto zrobić to samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczy pomnożyć parametry swojej kuchni (długość x szerokośćx wysokość) przez 5. Wynik wskaże minimalną wydajność. Maksymalną wydajność określisz mnożąc wymiary swojej kuchni przez 8.
Okap kuchenny to element, który ułatwia gotowanie. Istnieje możliwość zainstalowania wyciągu lub pochłaniacza (który również może działać jako okap), jeśli nie masz możliwości jego montażu. Brak wentylacji w kuchni może w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju szkodliwej pleśni. Każda kuchnia powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwić odpowiednią cyrkulację i odprowadzanie wilgoci. Jeśli masz pleśń w swojej kuchni, zapoznaj się z wpisem: Pleśń za sufitem. Omówimy w nim przyczyny powstawania pleśni i co możesz zrobić, aby się jej pozbyć. To ważny tekst dla Twojego zdrowia.