O ile pomieszczenia pod skośnym dachem są wyjątkowe, o tyle istnieją ograniczenia w tym, jak można urządzić wnętrze na poddaszu. Kuchnia musi być funkcjonalna, zwłaszcza gdy się do niej sprowadza. Jak pokonać te przeszkody i jak urządzić kuchnię, by maksymalnie wykorzystać potencjał poddasza?
Kuchnia pod skosami
Skosy to główny składnik tworzenia niezwykłego klimatu na poddaszu. Skosy sprawiają, że wnętrze jest bardziej komfortowe, ale może też sprawiać wrażenie, że nie jest zbyt przestronne. Dzieje się tak głównie za sprawą ścianek kolankowych. Im wyższe ścianki kolankowe, tym więcej miejsca mamy do dyspozycji, co ułatwi zaprojektowanie wygodnej kuchni. Ważnym czynnikiem jest rodzaj dachu oraz ilość i różnorodność skosów. Dachy wielospadowe są bardziej elastyczne i pozwalają na większą adaptację. Jeśli jednak sufity są wysokie, można je przykryć podwieszanym sufitem. Kolejną przeszkodą są belki konstrukcyjne. Wiele osób woli zachować ich rustykalny lub retro styl. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Aby stworzyć nowoczesne wnętrze, wystarczy pokryć je płytami gipsowymi. Ściany ze skosami nie powinny być jednak malowane na jasne kolory, gdyż może to optycznie zmniejszyć przestrzeń. Taka kuchnia powinna być od strony północnej. Warto jednak zainwestować w rolety lub żaluzje, które pomogą regulować temperaturę i intensywność światła. Jest to szczególnie ważne w kuchni.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Poddasze już jest ciekawe i zbyt duża ilość wyposażenia mogłaby je przytłoczyć. Minimalistyczny design jest najlepszym rozwiązaniem. Proste, geometryczne meble stworzą poczucie harmonii i większej przestrzeni. Poddasze to wymagająca przestrzeń, która wymaga dużej elastyczności, dlatego najlepszym wyborem będą meble na zamówienie. Ten rodzaj zabudowy zapewni, że każdy kąt będzie dobrze zagospodarowany. Nie nadają się do przechowywania blatów roboczych, ale można je wykorzystać do przechowywania szafek lub innych przedmiotów do przechowywania. Ze względu na skosy, nie wszystkie miejsca nadają się do umieszczenia kuchenki/płyty grzewczej. Miejsca pracy powinny być jednak dobrze oświetlone, dlatego powinny znajdować się poniżej okna połaciowego. Ważne jest, aby zaplanować rozmieszczenie każdego elementu i dopasować ich wymiary do przestrzeni, mając jednocześnie na uwadze komfort przyszłych użytkowników. Profesjonalni projektanci mogą pomóc nam pokonać to wyzwanie, a także zaproponować ciekawe rozwiązania, które maksymalnie wykorzystają potencjał wnętrza. Na przykład połączenie kuchni z salonem lub jadalnią optycznie powiększy przestrzeń i zwiększy jej otwartość.
Trudna może być aranżacja kuchni na poddaszu. Niezbędni mogą okazać się eksperci posiadający wiedzę i doświadczenie w niestandardowych projektach. Warto, bo dobrze zaprojektowana kuchnia na poddaszu może być urokliwa i funkcjonalna.